O2 chce snížit dividendy a za loňský rok vyplatit 13 korun na akcii | E15.cz

O2 chce snížit dividendy a za loňský rok vyplatit 13 korun na akcii

O2 chce snížit dividendy a za loňský rok vyplatit 13 korun na akcii
O2
• 
ZDROJ: E15 Euro

ČTK

Představenstvo operátora O2 navrhlo za loňský rok vyplatit dividendu 13 korun na akcii. Chce na to použít 4,1 miliardy korun z loňského zisku a z nerozděleného zisku z minulých let. Vyplývá to z dnes zveřejněné informace pro investory. Návrh musí schválit valná hromada. Loni firma vyplatila 18 korun na akcii.

Navrhované datum splatnosti dividendy je 28. května s rozhodným dnem pro uplatnění tohoto práva k 28. dubnu. Ekonomové byli k letošní výplatě dividendy z nerozděleného zisku skeptičtí. Poukazovali na chystanou půjčku téměř 25 miliard korun mateřské skupině PPF i návrh na rozdělení společnosti.

„Rozhodně je to pozitivní překvapení pro náš odhad pět až deset korun na akcii či nulovou dividendu,“ uvedl analytik J&T Milan Vaníček. Podle Tomáše Tomčányho z Patria Finance by dnes měla přijít pozitivní reakce z trhu. „Šance na výplatu zajímavé dividendy výrazně klesly po nedávném rozhodnutí o dělení společnosti. Navrhovaná výše dividendy představuje dividendový výnos 7,1 procenta k úterní zavírací ceně, což zřejmě přiláká kupce. Na druhé straně, přetrvávající nejistota ohledně dělení společnosti by měla tlumit poptávku po akciích O2,“ uvedl Tomčány.

Akcie O2 zahájily obchodování prudkým růstem o devět procent na 198 korun za kus, poté však svůj růst zmírnily na zhruba šest procent.

Vedení operátora nedávno schválilo návrh, aby se od O2 odštěpila nová firma pod názvem Česká telekomunikační infrastruktura (Cetin), která bude vlastnit a provozovat pevné a mobilní sítě a datová centra. Její hodnotu znalec ocenil na 46,9 miliardy korun. Její akcie, které nebudou veřejně obchodovatelné, získají všichni akcionáři O2. Rozdělení musí schválit valná hromada.

O třetinu nižší zisk

Investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera získala majoritní podíl 66 procent v O2 od španělské Telefóniky na začátku loňského roku. Cena za transakci byla 63,6 miliardy korun. V současnosti má přes 83 procent akcií firmy. O2 má téměř 5,1 milionu mobilních zákazníků a provozuje 1,3 milionu aktivních pevných linek.

Největší tuzemské telekomunikační firmě O2 loni klesl čistý zisk o 30 procent na čtyři miliardy korun. Provozní výnosy se snížily o pět procent na 44,7 miliardy korun a provozní zisk OIBDA byl nižší o 13 procent. Důvodem poklesu je transformace firmy a zhoršující se podmínky na trhu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!