O2 nasadil v Butovicích LTE s rychlostí až 300 megabitů za sekundu | E15.cz

O2 nasadil v Butovicích LTE s rychlostí až 300 megabitů za sekundu

Mobilní sítě, ilustrační foto
Mobilní sítě, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Repro Strategie (Hynek Glos)

ČTK

Operátor O2 nasadil v první lokalitě zrychlené LTE, které umožňuje připojení o rychlosti až 300 Mbit/s proti stávajícím maximálně 200 megabitům. Technologii 3CC, která umožňuje využití tří frekvenčních pásem současně, využívá v pražských Nových Butovicích a do konce roku ji rozšíří i do dalších lokalit v Praze. Technologii umožňující rychlost kolem 300 Mbit/s nasadili zkušebně v několika lokalitách i konkurenční Vodafone a T-Mobile.

Technologie 3CC (three-component-carrier aggregation) využívá pásma 800, 1800 a 2600 MHz. Aktuálně ji podporují pouze telefony Samsung Galaxy S7 a S7 edge. Po přechodu Samsungu S6+ na novou verzi operačního systému by mělo rychlejší LTE fungovat i na tomto přístroji. „V reálném prostředí, kde musí signál procházet přes překážky, odráží se nebo je tlumen, jsme v aplikaci DSL.cz naměřili rychlost mezi 230 a 250 Mbit/s,“ uvedl manažer měření kvality radiových sítí O2 Libor Pezinek.

Už v březnu pokryl operátor tunel Blanka signálem LTE s rychlostí stahování až 40 Mbit/s. Na více než polovině vysílačů v Praze navíc operátor letos doplní druhou kapacitní vrstvu. „Tam, kde byl doposud vysílač pouze s frekvencí 800 MHz, dodáme 1800 MHz a naopak. Síť se celkově zahustí a zákazníkům to přinese ještě rychlejší mobilní internet,“ dodal Pezinek.

LTE od O2 v současnosti pokrývá přes 80 procent populace. Do konce roku to má být 99 procent. Síť buduje společně s konkurenčním T-Mobilem. Majoritním vlastníkem O2 je investiční skupina PPF. Ta dnes popřela spekulace médií, že vyjednává o prodeji firmy s čínskými investory. Podle mluvčího PPF Radka Stavěla to není pravda a může jít o snahu manipulovat s kurzem akcií O2.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.