Obchody sledují zákazníky pomocí jejich mobilů. Nordstrom ale narazil | E15.cz

Obchody sledují zákazníky pomocí jejich mobilů. Nordstrom ale narazil

Obchody sledují zákazníky pomocí jejich mobilů. Nordstrom ale narazil
oko, sledování
• 
ZDROJ: vtm.cz

ČTK
vag

Americký oděvní řetězec Nordstrom chtěl získat víc informací o svých zákaznících, třeba kolik se jich opakovaně vrací do prodejen. Proto loni na podzim začal testovat technologii, která umožnila sledovat pohyb klientů s pomocí wi-fi signálů z jejich mobilních telefonů. Jenže narazil.

Když firma vyvěsila nápis upozorňující zákazníky, že jsou sledováni, lidé znervózněli. „Donesly se k nám nějaké stížnosti,“ řekla mluvčí společnosti Tara Darrowová listu The New York Times. Nordstrom experiment ukončil letos v květnu a jak Darrowová přiznává, je to částečně právě kvůli těmto stížnostem.

Pokus Nordstromu je součástí snahy prodejců shromáždit údaje o chování zákazníků v obchodě s pomocí záznamů z videokamer a signálů z jejich mobilních telefonů a aplikací, které prozradí tak rozmanité informace, jako jakého je zákazník pohlaví, kolik minut strávil mezi regály s cukrovinkami a jak dlouho se na zboží dívá, než ho koupí.

Tyto technologie zkoušejí také další řetězce. Například Family Dollar, Cabela's či britská Mothercare, i speciálních obchody, jako je Benetton a Warby Parker. Výsledky pak používají při rozhodování o změně rozložení obchodu či nabídky zákaznických kuponů.

Co na síti nevadí, je v běžném světě za hranou

Internetové obchody mají podobný druh informací přehršel. Ale zatímco se zdá, že zákazníci nemají problém s cookies, profily a dalšími online nástroji, které e-shopům umožňují zjistit, kdo a jak u nich nakupuje, naježí se při využití podobných nástrojů v běžném světě.

„Hodně za hranou,“ komentoval na facebooku jeden uživatel zprávu z místního tisku o snaze o sledování v některých obchodech Nordstromu. Společnost tvrdí, že záznamy byly anonymní, ovšem odborníci na technologii uvádějí, že jakékoli sledování je znepokojivé.

„Představa, že jste sledováni v obchodě, je, myslím, trochu děsivá na rozdíl třeba od cookie – tam doopravdy nevědí, kdo jsem,“ řekl Robert Plant, profesor počítačových informačních systémů Miamské univerzity.

Co obchody s informacemi dělají?

Někteří zákazníci si navíc dělají starosti, jak jsou poté získané informace využívány. „Hrůzu nahánějící není porušení soukromí, ale to, jak moc toho z něj mohou vyvodit,“ řekl neurolog Bradley Voytek, který se zastavil v kavárně Philz v kalifornském Berkeley.

Philz používá technologii od společnosti Euclid Analytics z kalifornského města Palo Alto, která pracovala také na experimentu Nordstrom, měřila signály mezi chytrým telefonem a wi-fi anténou a počítala, kolik lidí je právě v obchodě a kolik jich vchází.

Obchodníci v kamenných obchodech ovšem argumentují tím, že nedělají nic víc než to, co se už běžně dělá online. „Kamenné obchody jsou znevýhodněné proti online prodejcům, kteří sbírají digitální drobečky, jež za sebou lidé trousí,“ řekl Guido Jouret, šéf technologické skupiny Cisco, která dodává sledovací kamery do obchodů.

Firmy propojují videozáznamy s údaji ze smartphonů

Společnosti poskytující tuto technologii nabízejí širokou škálu služeb. Například RetailNext používá videozáznamy k prostudování, jak se zákazníci pohybují. Zjišťuje například, že muži stráví v oddělení plášťů jen minutu, což může pomoct obchodu zefektivnit prostor využívaný pro toto pánské zboží. Rozlišuje také muže od žen a děti od dospělých.

Pak k videozáznamům RetailNext doplní ještě údaje z chytrých telefonů zákazníků, aby vydedukovala ještě specifičtější vzorce. S jejich pomocí může například určit, kde - s malou odchylkou - zákazník stojí, a to i v případě, že se svým telefonem vůbec nepřipojí na místní wi-fi síť.

Obchod také může s pomocí této technologie rozpoznat vracející se zákazníky, protože mobilní zařízení vysílají při hledání sítě unikátní identifikační kód. To znamená, že obchody nyní mohou například zjistit, jak se vracející se zákazníci chovají a kolik času průměrně mezi jejich návštěvami uplyne.

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!