Obecní dvůr v centru Prahy se dočká revitalizace | E15.cz

Obecní dvůr v centru Prahy se dočká revitalizace

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obecní dvůr v malebné lokalitě nedaleko Haštalského náměstí na pražském Starém Městě se po letech konečně dočká rekonstrukce a celkové revitalizace. Komplex historických budov o celkové užitné ploše více než dva tisíce metrů čtverečních, jenž byl až do roku 2008 ve vlastnictví hlavního města Prahy a poté několika soukromých společností, postupně chátral, až jej letos v červenci od posledního majitele koupila společnost Around Inside.

Ta hodlá komplex citlivě zrekonstruovat pro účely luxusního rodinného bydlení a vrátit tak život do této lokality s geniem loci, které se podle populárních Rychlých šípů Jaroslava Foglara říká „pražská Stínadla“. Na projektu se bude podílet jeden z nejvýznamnějších současných světových architektů, Ricardo Bofill, společně s českými architekty TaK. Generálním projektantem bude česká společnost AED project.

Obecní dvůr se nachází v části Starého Města Na Františku a lemují ho ulice Kozí, U Milosrdných a U Obecního dvora. Komplikované vlastnické vztahy a v posledních letech také ekonomická krize způsobily, že nyní jsou již exteriéry i interiéry budov v havarijním stavu. Historie souboru tří barokních a jedné klasicistní budovy se začala psát v 15. – 18. století. Budovy téměř zázrakem unikly demolici, která v Praze probíhala v rámci tzv. pražské asanace v 19. a 20. století s cílem radikálně přestavět a zmodernizovat centrum města. Po celou dobu existence budov bylo jejich využití primárně provozního rázu. Byly zde například stáje pro obecní koně, zázemí hasičů, technické služby nebo zázemí pro sanitní vozy nedaleké nemocnice Na Františku.

V srpnu 2002 areál zasáhla povodeň a od té doby jsou budovy prázdné. Magičnost celého místa je dobře známá čtenářům knih Jaroslava Foglara, jemuž se údajně stala předlohou pro romány o Rychlých šípech. V Obecním dvoře část života strávil také český malíř Josef Mánes a rakouský matematik a fyzik Christian Doppler. Společnost Around Inside se akvizici projektu věnovala přes jeden rok. K samotné koupi došlo letos v červenci. Projekt má platné územní rozhodnutí; stavební dokumentace bude upravena podle nového návrhu, který vypracuje světoznámý španělský architekt Ricardo Bofill. Mezi Bofillovy dřívější realizace patří například jeden z terminálů barcelonského letiště, hudební škola pro Rice University v Houstonu nebo obchodní centrum Lazona Kawasaki Plaza v Tokiu.

Ricardo Bofill navrhl také řadu rezidenčních projektů ve Francii, Španělsku, Švédsku a v Holandsku. „Praze se podařilo uchovat historické centrum v podobě, která bez nadsázky připomíná jedinečné umělecké dílo. Metropole se rodila několik století a nyní je nejkrásnějším historickým centrem ve střední Evropě. Obecní dvůr představuje pomyslný mikrosvět v centru města, který by měl být zachován a renovován. Naše práce na projektu Obecního dvora bude pochopitelně respektovat charakter a genius loci místa. Chceme toto místo proměnit v pohodlné a moderní bydlení, které bude v souladu s požadavky dnešní doby,“ uvedl Ricardo Bofill, architekt projektu.

Předběžný časový harmonogram realizace projektu předpokládá získání stavebního povolení v listopadu příštího roku. Revitalizace a rekonstrukce by měla být dokončena zhruba za tři roky. Prodej bytů bude zahájen v prvním čtvrtletí příštího roku. „Jsme si vědomi pohnutého osudu Obecního dvora v posledních dvaceti letech, a proto pro nás tato revitalizace nepředstavuje pouhý projekt, ale také závazek vůči jedinečnému místu v této historické části Prahy. Věříme, že v následujících letech se Obecní dvůr stane místem, které vrátí na Staré Město život a snad se stane i inspirací pro oživení další historických chátrajících budov v centru města,“ uvedla Catherine Nardin, jednatelka Around Inside. Around Inside, investor a developer projektu, má v současné době ve svém portfoliu také probíhající revitalizaci bytového domu ve Všehrdově ulici a na Masarykově nábřeží v Praze 1.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video