Obleva poslala Nuselský most do opravy

Nuselský most čeká historicky první dlouhodobé omezení dopravy. Na jaře ho na několik týdnů obsadí dělníci.

Minulý týden do Nuselského mostu zatekla voda z roztálého sněhu. Vyřadila tak na několik hodin z provozu nejvytíženější linku metra. Kvůli kolapsu dopravy politici nakonec rozhodli, že se most po letech váhání konečně opraví.

Dělníci se na jednom z nejfrekventovanějších míst v Praze objeví příští rok na jaře. Řidiče čekají těžkosti, naopak pasažérů metra se práce nijak nedotknou.

„Už nebylo možné čekat. V zimě budeme z mostu přednostně odklízet sníh a kontrolovat tunel. Na jaře pak začnou opravy,“ říká radní pro dopravu Karel Březina.

Řidiči to nepocítí, tvrdí silničáři

Aby co nejmíň utrpěli řidiči, kterých po mostě denně projedou desítky tisíc, budou práce probíhat v noci. Přes den opravované části překryjí vypouklými ocelovými pláty.

„Pravděpodobně tam kvůli tomu bude snížená rychlost. Ale vzhledem k provozu na Nuselském mostu, kde lidé často popojíždějí v kolonách, omezení ani příliš nepocítí,“ věří Tomáš Mrázek z Technické správy komunikací.

Hlavním problémem mostu přes Nuselské údolí jsou mostní závěry (dilatace), které mimo jiné spojují konstrukci stavby se silnicí. Právě do jejich kanálků voda zatekla. Opravy se nejspíš dočká i povrch silnice, kterou trápí vyjeté koleje.

Dožívající dilatace

Rekonstrukci už most několik let nutně potřebuje.

„Mostní závěry mají u podobných staveb životnost deset až patnáct let. Ty na Nuselském mostě jsou na konci své životnosti,“ říká expert na betonové stavby Vladislav Hrdoušek z ČVUT.

K jejich výměně ale během sedmatřiceti let nikdy nedošlo. „Prováděla se průběžná údržba, celková oprava mostních závěrů však nikdy,“ potvrzuje mluvčí silničářů Mrázek.

Bude to také poprvé v historii, kdy rekonstrukce dlouhodobě omezí dopravu na mostě.
Dosud prováděli silničáři spíš opravy, které se motoristů příliš nedotýkaly.