OBRAZEM: Gazprom snížil dodávky plynovodem Nord Stream 1. Podívejte se, kde ruský gigant sídlí

Mrakodrap Lachta Centr je nejvyšší stavbou Evropy

Mrakodrap Lachta Centr je nejvyšší stavbou Evropy Zdroj: profimedia.cz

Mrakodrap Lachta Centr je nejvyšší stavbou Evropy
Mrakodrap Lachta Centr je nejvyšší stavbou Evropy
Mrakodrap Lachta Centr je nejvyšší stavbou Evropy
Mrakodrap Lachta Centr je nejvyšší stavbou Evropy
Mrakodrap Lachta Centr je nejvyšší stavbou Evropy
34
Fotogalerie

V Petrohradu ve čtvrti Lachta se na břehu Finského zálivu tyčí mrakodrap Lachta Centr, který minulý měsíc získal prestižní mezinárodní ocenění CTBUH Awards 2021 v oblasti jedinečné výškové stavby. Sídlo těžařského gigantu Gazprom, které tvarově připomíná plamen, je se svými 462 metry nejvyšším mrakodrapem v Evropě a současně nejseverněji stojící stavbou svého druhu na světě.

Ve světovém výškovém žebříčku zaujímá petrohradská věž čtrnáctou příčku a mezi mrakodrapy spirálového tvaru je na druhém místě. V tomto ohledu ji předčí pouze Shanghai Tower tyčící se do výšky 632 metrů.

Práce na nejvyšší budově Ruska a Evropy začaly v roce 2012 a skončily o šest let později. Stavbu koncepčně navrhl architekt Tony Kettle z britského studia RMJM, který pak projekt předal k dokončení ruskému týmu architektů Gorproject.

Stavbu financoval Gazprom, za mrakodrap zaplatil 1,8 miliardy dolarů, téměř 38 miliard korun. V Lachta Centru si pak zřídil sídlo.

Ekologie v první řadě

Důraz na ochranu životního prostředí provázel stavbu od počátku. Na konci roku 2018 získal komplex Lachta Centr certifikát LEED Platinum, což jej řadí mezi pět nejekologičtějších mrakodrapů světa.

O tři roky dříve padl pozoruhodný rekord, který se do roku 2019 udržel mezi Guinnessovými světovými prvenstvími. Při stavbě Lachta Centr bylo během 49 hodin použito 19 624 metrů krychlových betonu, čímž vznikl největší souvislý betonový výlitek. Překonala jej až Indie s nyní rozestavěným zavlažovacím systémem.

V areálu Lachta Centr se kromě hlavní budovy mrakodrapu nachází i sportovně zdravotní středisko, multifunkční hala, konferenční prostory, vědecké centrum určené pro děti či planetárium. To je vybaveno japonským projektorem Megastar-IIA společnosti Ohira Tech, který se pyšní rozlišením 48 483 533 pixelů.

Zajímavá jsou i izolační skla tvořící plášť budovy, kterých společnost AGC dodala 16 595. Každé má výšku o 4,2 metru a hmotnost 740 kilogramů.

Jedna věž nestačí

Gazprom se s jedním rekordním mrakodrapem v Petrohradu nespokojil. Ve spolupráci se skotskou architektonickou firmou Kettle Collective už představil projekt na výstavbu dalšího mrakodrapu Lakhta Center II.

Podrobnosti zatím nejsou známy kromě toho, že by to měla být druhá nejvyšší budova na světě. Lakhta Center II se má tyčit do výšky 703 metrů. Údajně také nabídne nejvýše položenou vyhlídkovou plošinu na světě, která by se měla nacházet v 590 metrech nad zemí.

Gazprom opět výrazně snížil maximální objem dodávek plynovodem Nord Stream 1  

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom znovu snížila maximální objem dodávek plynovodem Nord Stream 1 do Německa, a to na 67 milionů krychlových metrů denně. Opatření bude platit od čtvrtečního rána, firma ho opět zdůvodnila prodlevami při opravě zařízení, informovala dnes agentura DPA. Nord Stream 1 je hlavní trasou pro export ruského plynu do Evropské unie.

V úterý Gazprom omezil přepravní kapacitu plynovodu o 40 procent, respektive na maximálních 100 milionů krychlových metrů plynu denně. Opatření zdůvodnil zpožděním v návratu zařízení, které bylo zasláno německé firmě Siemens k opravě. Německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck dnes ale tento krok Gazpromu označil za politicky motivovaný.

Opatření, které začíná platit od čtvrtečního rána, snižuje dodávky o dalších 33 procent. Nord Stream 1 je obvykle schopen přepravovat 167 milionů krychlových metrů plynu denně. Potrubím se přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře.

Více informací najdete zde >>>

Vizualizace Lakhta Center II najdete zde: