OBRAZEM: Praha zvažuje zdražení MHD, tady se jezdí zadarmo | E15.cz

OBRAZEM: Praha zvažuje zdražení MHD, v některých městech se ale svezete zdarma

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Čistší ovzduší, méně aut v ulicích a plynulejší doprava. Především kvůli tomu zavádí některá města po celém světě nulové jízdné ve veřejné dopravě. Příkladem může být hlavní město Estonska, kde ji obyvatelé Tallinu využívají zcela zdarma již od roku 2013. Letos se dokonce jako první stát na světě k této politice připojilo Lucembursko, mezi české zástupce patří Frýdek-Místek.

Dalším uváděným argumentem pro bezplatnou hromadnou dopravu bývají nízké zisky z jízdného v porovnání s výší dotací od zřizovatelů. Některá města však po testování od jízdného zdarma později upustila. Na výběr míst, kde se nyní za dopravu neplatí, se podívejte v galerii.

Vedení české metropole se nyní zabývá opačným plánem, možným zdražením všech druhů jízdného. Pražskému dopravnímu podniku se totiž výrazně propadly příjmy z jízdného během pandemie koronaviru a zároveň se celkově snížily příjmy města. Magistrátní koalice proto začala řešit, jak se s tím vypořádat.

Vedle provozních úspor plánuje zvýšení cen za městskou dopravu až o polovinu. V případě ročního kuponu by mohla cena narůst ze současných 3650 korun až na pět a půl tisíce.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video