Obří antarktický ledovec odhalil ekosystém skrytý po tisíce let | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Obří antarktický ledovec odhalil ekosystém skrytý po tisíce let

Obří antarktický ledovec odhalil ekosystém skrytý po tisíce let
Obří antarktický ledovec odhalil ekosystém skrytý po tisíce let
• 
ZDROJ: NASA

Jiří Černý - VTM.cz

Díky oteplování byl v Antarktidě odhalen tajemný a vzácný mořský ekosystém, který mohl být pod ledem ukrytý po dobu až 120 000 let.

Konkrétně jde o oblast o rozloze přibližně 5 818 kilometrů čtverečních. Ta je v důsledku pohybu ledovce A-68 (který se letos v červenci odtrhl od šelfového ledovce Larsen C) pomalu vystavována slunečnímu světlu a podmínkám panujícím na otevřeném moři.

„Nedovedu si představit dramatičtější posun v environmentálních podmínkách jakéhokoliv ekosystému na Zemi,“ uvedl ekolog Julian Gutt z Alfred Wegener Institute for Polar and Marine Research v rozhovoru pro Nature.

Teplé jeskyně pod Antarktidou nejspíš ukrývají dosud neznámé formy života

Netřeba asi dodávat, že vědci z celého světa už se nemohou dočkat, až dotyčné panenské území – v němž bude po dobu minimálně 2 let zakázaný komerční rybolov – začnou zkoumat. Mohla by zde totiž žít řada dosud neznámých organismů.

The A68 story

„Pracovní hypotéza zní tak, že to tam bude podobné jako ve velmi hlubokých oceánech, ale jde o něco, co je zapotřebí otestovat,“ konstatoval Phil Trathan z British Antarctic Survey. 

Odborníci si ovšem musí pospíšit. Tento fascinující podvodní svět totiž rychle začnou kolonizovat nové druhy, což ho nenávratně změní. První expedice proto chtějí vyrazit už počátkem příštího roku.

Devět gigantů brázdících oceány: od obří jachty po největší nákladní loď světa
Inženýrské orgie: prohlédněte si ty nejdivočejší prototypy sovětských náklaďáků

Autor: Jiří Černý - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!