Obří skládačka: na Floridě staví nejsilnější raketu pro cestu ke Slunci | E15.cz

Obří skládačka: na Floridě staví nejsilnější raketu pro cestu ke Slunci

Petr Kubala - VTM.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na Mys Canaveral dorazily přídavné boostery pro raketu Delta IV Heavy. V létě 2018 vynese raketa do vesmíru kosmickou sondu Parker Solar Probe. Sonda prolétne okolo Slunce.

 

Začátkem srpna připlula na Mys Canaveral loď MV Delta Mariner. Z továrny v Alabamě přivezla dva boostery pro stále ještě nejsilnější raketu světa – Delta IV Heavy. Od roku 2019 by měla být chloubou lidstva raketa Space Launch System určená pro dopravu první lidské posádky k Marsu.

Ke startu rakety dojde až za rok. Do vesmíru vynese sondu Parker Solar Probe pro výzkum Slunce. Booster má na délku 41 metrů a průměr 5,1 metrů. První stupeň rakety se skládá z těchto dvou boosteru a centrálního stupně.

Po startu pracuji všechny tři rakety 44 sekund při plném tahu. Poté dojde ke snížení tahu centrálního stupně na 55 % kvůli úspoře paliva. Oba přídavné boostery se vypínají a odpojují po 242 sekundách letu. Centrální stupeň pracuje o 86 sekund déle.

Delta IV Heavy odstartovala do vesmíru poprvé v roce 2004. Celkem má za sebou 9 startů. Ten poslední proběhl v červnu 2016. Ve většině případů vynesla na oběžnou dráhu tajné armádní družice od National Reconnaissance Office.

V prosinci 2014 letěla s kosmickou lodí Orion. Testovací let byl první a poslední v této sestavě. Příště už poletí Orion s připravovanou raketou SLS.

Autor: Petr Kubala - VTM.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video