Obří skládačka: na Floridě staví nejsilnější raketu pro cestu ke Slunci | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Obří skládačka: na Floridě staví nejsilnější raketu pro cestu ke Slunci

Petr Kubala - VTM.cz

Na Mys Canaveral dorazily přídavné boostery pro raketu Delta IV Heavy. V létě 2018 vynese raketa do vesmíru kosmickou sondu Parker Solar Probe. Sonda prolétne okolo Slunce.

 

Začátkem srpna připlula na Mys Canaveral loď MV Delta Mariner. Z továrny v Alabamě přivezla dva boostery pro stále ještě nejsilnější raketu světa – Delta IV Heavy. Od roku 2019 by měla být chloubou lidstva raketa Space Launch System určená pro dopravu první lidské posádky k Marsu.

Ke startu rakety dojde až za rok. Do vesmíru vynese sondu Parker Solar Probe pro výzkum Slunce. Booster má na délku 41 metrů a průměr 5,1 metrů. První stupeň rakety se skládá z těchto dvou boosteru a centrálního stupně.

Žádný Bruce Willis ale DART! NASA pošle sondu na sebevražednou misi

Po startu pracuji všechny tři rakety 44 sekund při plném tahu. Poté dojde ke snížení tahu centrálního stupně na 55 % kvůli úspoře paliva. Oba přídavné boostery se vypínají a odpojují po 242 sekundách letu. Centrální stupeň pracuje o 86 sekund déle.

NASA touží po autonomních vesmírných sondách s umělou inteligencí

Delta IV Heavy odstartovala do vesmíru poprvé v roce 2004. Celkem má za sebou 9 startů. Ten poslední proběhl v červnu 2016. Ve většině případů vynesla na oběžnou dráhu tajné armádní družice od National Reconnaissance Office.

V prosinci 2014 letěla s kosmickou lodí Orion. Testovací let byl první a poslední v této sestavě. Příště už poletí Orion s připravovanou raketou SLS.

Autor: Petr Kubala - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!