Obrničtí: Ghetto tu nechceme | E15.cz

Obrničtí: Ghetto tu nechceme

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obec chce zabránit vzniku ghetta. Lidé se podepisují pod petici.

Obrnice / Obyvatelé Obrnic se bojí, že dopadnou jako lidé na litvínovském sídlišti Janov nebo v mosteckém Chanově. Starosti jim dělají tři panelové domy v majetku Správy železniční dopravní cesty. Ty jsou obydlené jen zčásti a do prázdných bytů se stahují i přes dohled policistů a strážníků narkomané. Před dvěma roky je majitel chtěl dát do dražby.

„Bojíme se, že domy koupí realitka a nastěhuje sem nepřizpůsobivé lidi. Proto chceme domy získat sami,“ říká obrnický starosta Stanislav Zaspal.

Zdejší lidé proto nedávno využili volební kampaně kandidátů do Evropského parlamentu. Občanskému demokratovi Janu Zahradilovi předali žádost o pomoc. Chtějí se obrátit na europoslance i z ostatních politických stran.

Obec chce získat tyto domy od chvíle, kdy na internetu zjistila, že se mají dražit. „Podařilo se dražbu zrušit. Ministerstvo financí po naší žádosti poslalo na Úřad pro hospodářskou soutěž zprávu s doporučením o bezplatném převodu na obec,“ říká Zaspal.

Chtějí danajský dar

Pracovníci Úřadu pro hospodářskou soutěž ale nakonec rozhodli, že by převod domů na obec nebyl v souladu se Zákonem o veřejné podpoře. „Chceme domy i přesto, že bychom museli investovat miliony do oprav. Je to danajský dar, na němž rozhodně nevyděláme,“ podotkl Zaspal. Obec dokonce zastavila privatizaci a v jiných domech vykupuje od lidí byty zpátky, aby měla kontrolu, kdo v nich bude žít.
Obrničtí si od petice slibují obrat v názoru úředníků. „Mně se tady líbí. Snad petice pomůže,“ doufá Jiřina Baxová, která petici také podepsala.

Konečné rozhodnutí je nyní na Evropské komisi. „Zahradil to slíbil. Oslovíme i jiné. Čím víc lidí, tím vyšší šance,“ doufá starosta.

S nepřizpůsobivými mají Obrničtí zkušenosti. „Nezáleží na barvě pleti. Najdete je všude,“ míní starosta. „Největší dluhy má rodina se sedmi dětmi. Vystěhovat ji nemůžeme, přestože nemá nájemní smlouvu. Neustále se odvolávají k soudu. Už tu byli dvakrát, že chtějí splátkový kalendář. Ani jednou to nedodrželi. Přitom dostávají vysoké dávky,“ upozorňuje Zaspal.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.