Od koho dostávali Obamovi nejdražší dary? Od Sarkozyho

Nicolas Sarkozy

Nicolas Sarkozy Zdroj: reuters

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy a jeho manželka Carla Bruniová byli v roce 2011 suverénně nejštědřejšími dárci amerického prezidentského páru. V době, kdy Sarkozy čelil ve Francii kritice za neschopnost krotit hrozivé zadlužení země, putovaly z Elysejského paláce k manželům Obamovým dary za více než 41 tisíc dolarů (přes 800 tisíc korun). Vyplývá to z údajů zveřejněných Bílým domem. Ostatní politici byli přitom ve svých pozornostech o řád skromnější.

Dary, kterými francouzský prezident Baracka Obamu a jeho ženu Michelle předloni počastoval při několika společných setkáních, pocházely od předních designérů luxusních značek. Byly mezi nimi například golfová taška Hermes, stolní lampičky na stříbrných podstavcích Baccarat, skleněné sošky zpodobňující golfisty od téže společnosti či pánská a dámská koupací souprava značky Christian Dior. Sarkozy dal Obamovi třeba i sošku koně Alexandra Velikého a luxusní zapalovač Ligne 8.

Daleko za dary prvního francouzského páru zůstali ostatní státníci. Kupříkladu kanadský premiér Stephen Harper obdaroval Obamu basketbalovým míčem podepsaným hráči týmu Toronto Raptors, zatímco šéfka australské vlády Julia Gillardová mu dovezla dresy hráčů australského fotbalu.

Navzdory Sarkozyho štědrosti si však Obamovi nijak zvláště nepřilepšili. Prezident i další vysoce postavení politici obdržené dary předávají úřadům, protože jsou ze zákona majetkem státu. Mohou si je nechat pouze v případě, že do státní pokladny zaplatí sumu odpovídající jejich hodnotě.