Od střelby na živé terče po usměvavé krásky na běžkách. To je biatlon v proměnách času | E15.cz

Od střelby na živé terče po usměvavé krásky na běžkách. To je biatlon v proměnách času

Daniel Baret - Reflex.cz

Jako řada jiných sportů, i biatlon má vojenské základy. Na rozdíl od oštěpu či dostihů ale trochu modernější – vojáci na běžkách po sobě ve velkém stříleli ještě před sedmdesáti lety. A byly to vojenské jednotky, kdo biatlon zaváděl na olympijských hrách.

13. března 1940 skončila zimní válka mezi Sovětským svazem a Finskem. Před komunistickou invazí se Finové ubránili (tedy aspoň většinu svého území) hlavně díky vojákům-biatlonistům.

Přitom měli Sověti trojnásobnou převahu co do počtu vojáků, třicetkrát víc letadel a dvěstěkrát víc tanků. Odhodlaní Finové, kteří se dobře přizpůsobili zimnímu prostředí, ovšem dlouho dokázali držet Mannerheimovu linii.

Kouzelná příroda a pohřebiště vraků: Prohlédněte si místa, kde 2. světová válka stále žije

Ve válce se proslavil také sniper Simo Häyhä zvaný Bílá smrt. Za tři měsíce zaznamenal 505 zásahů, čímž dodnes drží rekord mezi válečnými odstřelovači. I on se přemisťoval na lyžích, ale stejně klíčové pro něj bylo umění ležet skrytý ve sněhu a čekat na vhodný okamžik.

Používal i takové triky jako cumlání sněhu, aby mu z úst nešla pára; a na flintě měl jen zaměřovač – čočka dalekohledu by mohla odrážet světlo a prozradit jeho pozici.

Svět se za 100 let změnil, ale můžeme ho vrátit. Podívejte se na kolorované stoleté snímky známých míst

Ještě před druhou světovou válkou byl na olympijských hrách předchůdce biatlonu, běh vojenských hlídek. Navzdory mírovým ideálům olympijského hnutí tehdy soutěžila družstva skutečných vojáků v čele s důstojníkem.

A kromě běhu na lyžích (25 kilometrů, případně 15 pro ženy) a střelby k soutěži patřilo i pořádné skialpinistické stoupání.

Netradiční dražba: Podívejte se na neznámé snímky Hitlera a Evy Braunové, které se prodaly v aukci

Závod se objevil hned na prvních hrách, roku 1924 v Chamonix, a to i za účasti československé čtveřice. Ze šesti týmů dokončily čtyři, Čechoslováci pod vedením nadporučíka Buchty brali brambory.

Naposledy hlídky soutěžily roku 1948 ve Svatém Mořici. Pak disciplína upadala, ale na východě a severu Evropy se začal rodit civilní biatlon, který známe dnes.

Fotoreportáž připravil server Reflex.cz

Autor: Daniel Baret - Reflex.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!