Odejdeme, hrozí až polovina lékařů

Polovina lékařů z klatovské i domažlické nemocnice chce dát výpověď.

Horší dárek pod stromeček ředitel Klatovské nemocnice Jiří Vlček dostat nemohl. Do poloviny prosince hrozí podat výpověď téměř polovina lékařů. „Zatím nemám jedinou výpověď. Ale jednáme s lékařským odborovým klubem a do poloviny prosince bychom je měli dostat. Abychom včas stihli zadat požadavky na úřadu práce,“ říká Vlček.

Podle Vlčka je rozhodnuto z nemocnice odejít čtyřicet procent lékařů. Stejný osud hrozí i domažlické nemocnici. Ze sedmačtyřiceti lékařů je šestadvacet rozhodnuto odejít. „Jestli lékaři výpovědi dají, budeme muset omezit nebo úplně zavřít lůžkové stanice nebo celá oddělení. To se pochopitelně dotkne i dalších zaměstnanců. Těžko najdeme tak rychle náhradu,“ tvrdí ředitelka domažlické nemocnice Alena Vyrutová.

Vážné problémy

„Jsou to lékaři z anesteziologicko- resuscitačního oddělení, chirurgie nebo interny, což jsou silové obory, takže jejich odchodem by hrozily nemocnici vážné problémy,“ potvrdil člen Lékařského odborového klubu (LOK) Děkujeme, odcházíme Peter Igaz. Podle předsedy LOK v Domažlicích Petra Faita dostává lékař dvě stovky hrubého za hodinu, začínající lékař po šestiletém studiu sto dvacet. „Takové hodnocení neodpovídá práci a odpovědnosti, kterou lékaři mají,“ vysvětluje.

„Dalším důvodem jsou nadměrné přesčasy. Za měsíc takto odpracuje každý z nás i sto čtyřicet hodin navíc,“ dodává. Počty lékařů, kteří chtějí z nemocnic odejít, prý stále rostou. V poslední době ovšem menším tempem. „Jde o to, že jsme přestali sbírat deklarace a rovnou se připravujeme na možné výpovědi,“ uvedl šéf LOK Martin Engel.