Odejdeme, hrozí lékaři

Děkujeme, odcházíme. Lékaři v nemocnici připravují hromadnou výpověď.

Anna Borovičková z Chebu je čerstvě po operaci štítné žlázy. Čekala na ni několik týdnů, operovali ji odborníci v karlovarské nemocnici. „Měla jsem strach z narkózy, ale už je to lepší. Jsem ráda, že už mám ve svém věku všechno za sebou. Že jsem nemusela dlouho čekat,“ říká čtyřiasedmdesátiletá důchodkyně.
Pokud by se ale problémy se štítnou žlázou za několik měsíců vrátily, s největší pravděpodobností bude na operaci čekat podstatně déle. A možná bude muset cestovat dál než do Karlových Varů.
I ve zdejší nemocnici totiž desítky lékařů zvažují, že na konci roku podají výpověď. Pokud stát nezvedne platy lékařů na jeden a půl až trojnásobek průměrného platu, udělají to. „Dvacet let posloucháme, abychom byli trpěliví. Za ty roky jsme se ale neposunuli ani o krok dál. Odmítáme čekat dalších dvacet let. Je čas na změnu,“ vysvětluje předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel, proč se k deklaraci iniciativy Děkujeme, odcházíme připojilo už přes tři tisíce lékařů.
V Karlových Varech, odkud už řada lékařů odešla třeba do Německa, se na hromadnou výpověď připravuje přes padesát lékařů. A další mohou přibýt. To by pro nemocnici znamenalo kolaps.
„Jsou tady oddělení, která položí odchod dvou lékařů,“ upozorňuje na vážnou situaci Peter Igaz, předseda lékařských odborů v karlovarské nemocnici.
S uplatněním na trhu práce prý lékaři z nemocnice nebudou mít problém. „Jistě se uplatní všude. Třeba na soukromých klinikách, u lázeňských společností. A někteří odejdou do zahraničí. Například jen Německo bude v příštích dvou letech hledat tisíce lékařů,“ dodává Igaz.