Odhalena další oběť Brožové Polednové. | E15.cz

Odhalena další oběť Brožové Polednové.

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Komunistická prokurátorka poslala do vězení vzbouřence proti měnové reformě.

Plzeň zažila před šestapadesáti lety první vzpouru proti komunistické diktatuře v celém východním bloku. Měnová reforma vyhnala do ulic na pět tisíc lidí. V červnu 1953 totiž komunistická vláda ožebračila
lid měnovou reformou. Všichni přišli o většinu hotovosti i úspor. Plzeňané našli odvahu a vyrazili demonstrovat do ulic. Více než tři sta lidí za to šlo do vězení. Někteří i na několik let. Jedním z nich byl i tehdy osmadvacetiletý Pavel Kattera. Tři roky potom, co komunistická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová poslala na smrt Miladu Horákovou, odsoudila na čtrnáct let do kriminálu i Katteru a další
vzbouřence.

Ráno po vyhlášení reformy vyrazil první dvousethlavý dav z elektrozávodu škodovky v Doudlevcích. „Další lidé se připojovali.bylo už plné,“ vzpomíná jedenz pozdějších odsouzených Václav Eliáš. Nespokojenci vtrhli na Jednotný národní výbor, dnešní magistrát a žádali vysvětlení. Místo toho je začaly Lidové milice zatýkat.

První vlna soudních procesů proběhla ještě v červenci. „Odsoudili mě za společně organizovanou protistátní činnost s patnácti dalšími lidmi, se kterými jsem se ale nikdy předtím neviděl,“ kroutí hlavou Kattera. S ním si šlo sednout dalších 330 lidí. Podle údajů z Archivu ministerstva vnitra Katteru usvědčila prokurátorka Ludmila Brožová – Polednová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.