Opel Zafira Tourer: potřetí a znovu jinak | E15.cz

Opel Zafira Tourer: potřetí a znovu jinak

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
(FOTOGALERIE) Opel se stává mistrem v nabídce „obýváků na kolech“. Vedle nejmenší Agily, malé Merivy, kompaktní Zafiry Classic nyní oživil nabídku novou Zafirou Tourer.

Měl jsem možnost s tímto novým autem dnes ujet několik prvních kilometrů při jeho oficiálním uvedení na český trh. A myslím, že se prognózy šéfů Opelu, kteří si představují, že u nás si ho ročně zakoupí 400 zákazníků, hravě naplní.

Nový Opel Zafira Tourer totiž drží tři vcelku silné trumfy: nabízí pohodlí, praktičnost a je nabízen za rozumné ceny.

Strohý design

Co se týká designu, pořád je to takové „germánské“. Jistě, to auto je určeno hlavně pro naše německé sousedy… Na mne ale působilo dost odtažitě. Nicméně na druhou stranu musím uznat, že z něj vyzařovala osobnost. Silná osobnost. A také sebevědomí. Jako kdyby říkalo: Tady jsem, mě jen tak někdo nepřehlédne. A neodstrčí.

Třeba přední část. Ta výrazná grafika ve tvaru bumerangu. Probíhá od hlavních světlometů k světlům do mlhy ve spodní části nárazníku.

Zajímavá je i silueta karoserie vozu. Designéři se prý inspirovali u vysokorychlostních vlaků. Výsledkem je proudnicový tvar Zafiry Tourer. Prolisy ve tvaru čepele na bocích karoserie pak zdařile evokují výraz dynamického pohybu směrem vpřed.

Co mě však nejvíce zaujalo a co jsem při krátké jízdě ocenil, byl výhled. Oproti předchozí generaci se výrazně vylepšil. Zásluhu na tom mají tenčí sloupky karoserie vyrobené hydroformováním a pak také relativně tenký střední sloupek karoserie.

Třeba čelní sklo je dnes o 4 centimetry širší. Vypadá to jako zanedbatelná míra, ale věřte, ve voze jsem si připadal s trochou nadsázky jako ve skleněné kouli.

Žádná demontáž sedadel

Opel se pyšní, že s modelem Zafira založil v roce 1999 nový segment kompaktních sedmimístných vanů. A s aktuální třetí generací modelu Zafira chce pokračovat v úspěšné historii.

Sází na osvědčené, na princip, který ho za léta nezklamal. Nazval ho „Maximální flexibilita kabiny bez demontáže sedadel“.

Inženýři automobilky opět vylepšili koncepci Flex7. V čem to spočívá? Zatímco dvě sedadla ve třetí řadě se dají i nadále sklopit do podlahy zavazadlového prostoru, sedadla ve druhé řadě byla kompletně rekonstruována. Už je netvoří společná lavice, ale tři individuální sedadla, která lze nezávisle podélně posouvat o 210 mm (100 mm dopředu, 110 mm dozadu) a sklápět, čímž se vytvoří zcela rovná podlaha. Kromě toho lze sklon opěradel tří sedadel nastavovat ve čtyřech různých polohách (0, 16, 20 a 24 stupňů).

Všechny prvky výbavy Opel Flex jsou konstruovány tak, aby splňovaly základní požadavek značky Opel na manipulaci. Díky snadno dosažitelným smyčkám popruhů, které jsou barevně rozlišeny pro lepší orientaci (červené na sklápění a černé na vytahování nahoře), se opěradla sedadel dají úplně sklopit jediným jednoduchým pohybem, aniž by bylo třeba vyjmout sedadla nebo opěrky hlavy.

Výhled přímo nebeský. Autor: Autorevue.cz

Sázka na pohodlí

Zajímavým prvkem nového modelu je systém Lounge Seating. Ten zajišťuje pasažérům sedícím na sedadlech ve druhé řadě prostor na úrovní luxusní limuzíny.

Stisknutím tlačítka se tři sedadla v druhé řadě dají transformovat na dvě mimořádně komfortní sedadla s velkým místem na nohy a zvětšeným prostorem (šířkou) v oblasti ramen: vnější sedadla se dají podélně posouvat až o 280 mm - což je největší hodnota ve třídě a o 70 mm více oproti standardní verzi - a pak posunout o 50 mm směrem do středu kabiny, což představuje skutečnou novinku v tomto segmentu.

Tato nová konfigurace interiéru je standardem v nejvyšší verzi výbavy Cosmo a do verze Enjoy se dá objednat za příplatek.

Hodně povedený je i snadno ovladatelný sklápěcí/otočný mechanismus, který transformuje opěradlo prostředního sedadla na středové loketní opěrky cestujících na vnějších sedadlech. (Opel si tento jedinečný systém nechal patentovat.)

O tom, že konstruktéři nové Zafiry naslouchali zákazníkům a pečlivě vyhodnocovali průzkumy trhu, svědčí i to, že je ve voze více než 30 odkládacích ploch. Lze říci, že všechny předměty přepravované v kabině mají vlastní, snadno přístupné úložné místo. Výsledkem je „uklizený“ interiér.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video