Oprava hospitalu na Kuksu: zakázka za 450 milionů | E15.cz

Oprava hospitalu na Kuksu: zakázka za 450 milionů

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Památkáři vypíšou výběrové řízení na firmu, která opraví areál hospitalu na Kuksu. Stavební práce na rekonstrukci areálu za zhruba 450 milionů korun by měly podle předpokladů začít v druhém čtvrtletí letošního roku, informoval Jindřich Kolda z josefovského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ).

Objekt čeká oprava podle plánu sdružení Ateliér 4 a SUDOP Praha, od loňského listopadu na místě budoucího staveniště pracovali archeologové. Průzkum podle památkářů nepřinesl žádné překvapivé nálezy. „K závěru roku 2011 bylo v projektu vyčerpáno celkem 12 milionů korun, náklady na kompletní projektovou přípravu včetně související inženýrské činnosti představují deset milionů korun,“ uvedl ředitel územního odborného pracoviště NPÚ v Josefově Oldřich Pešek. V části hospitalu po opravách vznikne regionální centrum vzdělávání v oboru farmacie, dějin umění či environmentalistiky. Projekt nazvaný Kuks - Granátové jablko počítá také s opravou původní klášterní zahrady, která by se měla vrátit do původní podoby bylinkové zahrady. Peníze z dotace budou směřovat také do oprav teras před hospitalem. Dokončení projektu je naplánováno na rok 2014. Turistický provoz ani většinu kulturních akcí pořádaných na Kuksu stavbaři výrazně neomezí.
Barokní komplex v Kuksu začal stavět František Antonín Špork v roce 1692. Stavební činnost vyvrcholila kolem roku 1710. Z původního rozsáhlého lázeňského areálu se do dneška dochoval pouze špitál s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Zámek a některé další budovy vzaly za své při povodních a požáru. Světoznámá je Braunova sochařská výzdoba areálu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video