Osobním počítačům klesá odbyt, čínské Lenovo po čtyřech letech ztratilo post jedničky | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Osobním počítačům klesá odbyt, čínské Lenovo po čtyřech letech ztratilo post jedničky

ČTK

Celosvětový odbyt osobních počítačů ve druhém čtvrtletí pokračoval v poklesu, který meziročně dosáhl 4,3 procenta. 

Americké společnosti HP se však podařilo sesadit z pozice největšího prodejce čínskou firmu Lenovo, která byla jedničkou čtyři roky. Vyplývá to z údajů společnosti Gartner. V poklesu prodeje se odrazil problém s nedostatkem některých součástek, který způsobil růst cen.

Odbyt počítačů HP se zvýšil o 3,3 procenta na 12,7 milionu. Podniku se podařilo zvýšit prodej už páté čtvrtletí za sebou. Na trhu měla tato firma ve druhém čtvrtletí podíl 20,8 procenta. Podíl Lenova činil 19,9 procenta a odbyt počítačů této značky se snížil o 8,4 procenta. O čtvrtletí dříve měly HP a Lenovo téměř shodný podíl na trhu.

Akcie AMD už zase rostou. Za rok se zhodnotily skoro trojnásobně, cenu mohou ještě vyhnat těžaři kryptoměn

Trojkou na světovém trhu osobních počítačů s podílem 14,7 procenta zůstala společnost Dell. Za ní s podílem sedm procent skončil Apple, jemuž se podařilo sesadit na pátou pozici AsusTek.

Trh s osobními počítači v posledních letech čelí silnému tlaku, protože spotřebitelé dávají před stolními počítači přednost chytrým telefonům a tabletům. Ve druhém čtvrtletí tak prodej klesl již 11. čtvrtletí za sebou, dodal Gartner.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!