Ostrava v Praze. Lesník, Ovčáček i Buty | E15.cz

Ostrava v Praze. Lesník, Ovčáček i Buty

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ostravská kultura obsazuje pražské galerie, divadla i koncertní síně. A často bývá vyprodáno.

Jako součást kandidatury města Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015 vznikla i akce s názvem Ostrava v Praze. Lidé z přípravného týmu Ostrava 2015 vybrali podle nich to nejlepší, co kulturní Ostrava nabízí a tento výběr exportují směrem z Ostravy do hlavního města. V Praze se tak ukáží, nebo se již ukázali Jaromír Nohavica stejně jako Bílé divadlo, klasičtí Buty stejně jako vycházejí mladé hudební hvězdy, skupina Charlie Straight. Pražané uvidí práce ostravských fotografů, výtvarníků, nebo známá představení jako Bezruč? nebo Brenpartyja.
Jaký je v Praze o Ostravu zájem svědčí například to, že Jaromír Nohavica vyprodal dvě představení v Divadle Kalich za necelé tři hodiny. Jsou ale i jiné příklady. „Mrzela mne slabá propagace, do Lucerna baru na nás přišlo nějakých sto lidí,“ zlobí se leader souboru Rock & Roll Band Marcela Woodmana Marcel Lesník. „Bohužel, ten koncert jako jediný se skutečně nepovedl, ale všechny skupiny jsou propagovány zhruba stejně a je o ně většinou veliký zájem,“ říká Michaela Hofmanová z přípravného týmu.
Jaký je v Ostravě o akci zájem, zase vypovídají seznamy lidí, kteří se na to všem podílejí. Na výstavě s názvem Kavárna Ostrava!!!, které bude zahájena v Mánesu 14.července, pracují generální ředitel Vítkovic Jan Světlík, režisér Radovan Lipus nebo architekt Tadeáš Goryzcka a samozřejmě ředitel Galerie výtvarného umění Jiří Jůza. „Propagovat ostravskou kulturu v Praze je nejen velmi potřebné, ale i přirozené. Ostravská kultura je silná, ovšem není tak známá jako například kultura brněnská,“ míní ředitel galerie. Výstava kavárna Ostrava má být průřezem 20.století. Vystaveni budou Oskar Kokoschka stejně jako ostravský Eduard Ovčáček. „Půjde o ukázky od velmi slavné minulosti k, jak věříme, slavné budoucnosti,“ konstatuje Jůza a dodává, že se chystají i nejrůznější překvapení světových jmen, která budou zveřejněna až s otevřením výstavy.
„Ohlasy jsou zatím velmi příjemné. Na mnoha akcích je doslova narváno,“ hlásí zatím o Ostravě v Praze Hofmanová. Vše začalo čtyřiadvacátého května a skončí až desátého září. Podrobnosti lze na nalézt na www.ostravavpraze.cz.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video