Pacovská mění galerii v dadaistickou hru | e15.cz

Pacovská mění galerii v dadaistickou hru

Květa Pacovská: Maximum Contrast
Květa Pacovská: Maximum Contrast
• 
ZDROJ: ghmp

Gabriela Velcová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Městská knihovna nabízí retrospektivní výstavu významné české výtvarnice Květy Pacovské.

Galerie hlavního města Prahy ve světelném prostoru Městské knihovny uvádí retrospektivu mezinárodně uznávané umělkyně Květy Pacovské. I proto, že je v českém prostředí soustavně ignorována, potěší komplexnost, s níž její dílo představuje expozice nazvaná Maximum Contrast. Kurátorkám Magdaleně Juříkové a Haně Larvové se volbou autorky a uspořádáním jejích prací povedlo skvěle propojit současné dynamické umění s tradičními formami. Na konceptu výstavy pak spolupracovala i sama Pacovská, která pojala instalaci výstavy jako své další umělecké dílo, které si svou proměnlivostí název Maximum Contrast jednoznačně zaslouží.

Galerie je jedním velkým srdcem s jednotlivými komorami. Krevní oběh proudí plynulým pohybem po trase prohlídky a jednotlivě se zpomaluje u trojrozměrných obrazů, kovových nebo papírových objektů, instalací, velkoformátových kreseb a maleb. Prostor se zajímavě rozvlňuje ve dvou světelných úsecích, v nichž autorka použila velké kvádry zrcadel. Těmi Pacovská rozbila na krátký moment pomyslnou jednotu díla i prostoru. Svižné zastavení, jež diváka vrátí k pozornosti a k uvědomění, že svět kolem je převážně iluzorního charakteru.

Své místo tu má také jedna z nejvýznamnějších oblastí tvorby slavné výtvarnice – knižní ilustrace. Knihy jsou převážně ručně vyráběné a jsou originálním vhledem do dětských snových světů. Autorka velmi často provází svoje dílo slovem, kterým citlivě dotváří výpovědní potenciál jednotlivých období, v nichž díla vznikala.

Květa Pacovská: Maximum Contrast
(Městská knihovna v Praze)
Výstava trvá do 27. března 2016
Hodnocení: 90%

Autor: Gabriela Velcová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video