Pád balonu v Egyptě stál život 19 cizinců | E15.cz

Pád balonu v Egyptě stál život 19 cizinců

Pád balonu v Egyptě stál život 19 cizinců
Balón nad Egyptem
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Údajně 19 cizinců z Francie, Británie, Japonska, Hongkongu a Belgie dnes zahynulo nedaleko jihoegyptského města Luxor při pádu horkovzdušného balonu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na egyptského bezpečnostního činitele. Podle mluvčího provozovatelů vyhlídkových letů se balon po výbuchu plynu zřítil z výšky asi 300 metrů. Bilance neštěstí se neustále zpřesňuje, podle nejmenovaných zdrojů nehodu přežili dva turisté a pilot. Původně se hovořilo o dvou přeživších.

Luxorský zdravotnický zdroj televize NBC News uvedl, že mezi oběťmi je devět turistů z Hongkongu, čtyři z Japonska, dva z Británie a dva z Francie a další dva mrtví ještě nebyli identifikováni. Guvernér governorátu Luxor Izzat Saad podle televize Al-Džazíra řekl, že v balonu kromě lidí z výše zmíněných států byli ještě dva Belgičané a jeden Egypťan. Další Egypťan prý stroj pilotoval.

Ahmad Abúd, mluvčí osmi společností, které u Luxoru provozují lety horkovzdušnými balony, agentuře Reuters řekl, že v gondole se nacházelo 20 turistů.

Balon prý spadl na pole s cukrovou třtinou západně od Luxoru. Podle nepotvrzených zpráv explozi vyvolal požár, který se vzňal od nádob s plynem. Oba přeživší jsou prý v kritickém stavu, pilot má údajně popáleniny na 70 procentech těla.

Pracovnice jednoho z luxorských hotelů Konny Matthewsová řekla, že kolem 07:00 místního času (06:00 SEČ) zaslechla velkou ránu. „Bylo to děsivé zadunění, i když to bylo několik kilometrů od hotelu,“ uvedla.

Nehody balonů bývají tragické

Před dnešním egyptským neštěstím bylo podle dostupných zdrojů dosud nejvíce obětí - třináct - zaznamenáno při nehodě horkovzdušného balonu 13. srpna 1989 v Austrálii u města Alice Springs. Stalo se tak, když jeden balon při vzletu narazil do druhého.

Loni v lednu se stal vyhlídkový let horkovzdušným balonem osudným 11 lidem na Novém Zélandu, kde u městečka Carterton zemřelo všech deset pasažérů a pilot poté, co při přistávání koš zavadil o elektrické vedení a balon začal hořet. Rovněž při přistávacím manévru spadl loni v srpnu balon mezi slovinskou Lublaní a městečkem Ig: zemřelo šest lidí z 32 osob v gondole.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!