Pátrání po písni, kterou vydávají knihy | E15.cz

Pátrání po písni, kterou vydávají knihy

Jessica Cornwellová
Jessica Cornwellová
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Zuzana Dorogiová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na knižní pulty se na sklonku minulého roku dostaly Hadí listiny talentované Jessiky Cornwellové. Časopis Observer knihu označil za nejlepší prvotinu roku 2015.

Vědkyně a znalkyně starých knih Anna Vercová objeví na Mallorce při svém bádání záhadný text vepsaný pod větami původní knihy. Od nálezu tohoto palimpsestu se začne rozvíjet neobvyklý detektivní příběh plný napětí a mrazivé atmosféry.

Anna se při pátrání po starověkém rukopisu napsaném jazykem čarodějů a alchymistů dostane do Barcelony a díky jejím schopnostem otevře inspektor Fabregat dávno uzavřený nevyřešený případ záhadných rituálních vražd mladých dívek, jejichž těla pokryl vrah magickými symboly a všem vyřízl jazyk. Veřejnost obzvlášť šokovala smrt Natálie Hernándezové, jež byla nadějnou a oblíbenou herečkou. Jak souvisí obrazce vyryté do těl zavražděných s ilustracemi v knize, po níž Anna pátrá?

Jessica Cornwellová mistrně prolíná ich formu s vyprávěním ve třetí osobě, a ač je mladou autorkou (rok narození 1986), píše s jistotou zkušeného prozaika, jakkoli se jedná o její prvotinu. Dovede s precizností vystihnout detail a suverénně krátkými větami umocnit drama. „Knihy nebyly v éře středověku masově vyráběným zbožím, byly to mapy světa, jak ho stvořil Bůh. Klíče k univerzu, které se nesvěřovaly do rukou obyčejnému člověku. Obsahovaly buď hereze, nebo slovo Boží. Nic mezi tím.“

Způsob, jakým Cornwellová popisuje práci i pocity Anny, svědčí o hluboké znalosti nejen starých rukopisů a historie, ale i důvěrnou znalost prostředí, v němž se román odehrává. Od mallorských klášterů přes barcelonské uličky až po atmosféru divadelního zákulisí. Všemi smysly hledačky knih Anny přibližuje autorka chutě a vůně nejen krajiny a španělských pokrmů, ale i vnímání objevených knih: „Pátrám sluchem po tom, co dokážu slyšet jen já. Po zvuku barev. Po písni, jakou vydávají knihy.“

Hadí listiny je fascinující román plný mystiky a tajemství, který vás nenechá klidnými, dokud jej nedočtete.
Zcela po právu zvolil časopis Observer Jessiku Cornwellovou nejlepším debutantem na literárním poli pro rok 2015.

Jessica Cornwellová: Hadí listiny
Nakladatelství: Plus, 2015
Překlad: David Petrů
Hodnocení: 90 %

Autor: Zuzana Dorogiová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video