Pávov žije svým masopustem | E15.cz

Pávov žije svým masopustem

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hurá! Masopust! Těmito slovy zvou na svou už opět tradiční předjarní veselici lidé z Pávova, příměstské obce Jihlavy.

Nabízíme hádanku. Když se pestře oděné pohádkové bytosti v jednom chumlu snoubí s docela vymyšlenými strašidly, když se bláznivý vodník nějak podivně kymácí, medvěd zpívá a tancuje na šíleně rychlou dechovku a nikdo si nemůže být jist tím, jak pro něj tenhle den vlastně dopadne, co to je?

Může to být třeba masopust v Jihlavě-Pávově, který propukne v sobotu 25. února v deset hodin dopoledne. „Kdo má zájem o účast v průvodu, je vítán. Kdo nemá masku, ať se hlásí. Ptejte se u známých a sousedů,“ takhle zní provolání k pávovskému masopustu, které zástupci téhle jihlavské osady zveřejnili na jejích neoficiálních webových stránkách.

Masopustní průvod chodíval v Pávově i za socialismu. Jenže se sametovou revolucí tady tradice umlkla. V éře porevoluční euforie se najednou do pořádání folklorní předjarní slavnosti nikomu moc nechtělo. „Masopust tady pořádal občanský výbor, Svaz socialistické mládeže a Svaz žen, a když to všechno po roce 1989 zaniklo, skončil najednou i masopust. Začalo nám to být líto, tak jsme si řekli, že masopust zase obnovíme,“ řekl předseda pávovského osadního výboru Milan Mlejnek.

Přijede i motýl Emanuel

Pořadatelé každý rok mění trasy průvodu, důvody jsou ryze praktické. Na konci totiž bývají mnohé masky „unavené“, a proto v tomto stavu vždy navštěvují někoho jiného. A také se místním usedlíkům nehodí čekat doma na návštěvu rozdováděných maškar pravidelně ve stejnou dobu.

V letošním průvodu nebudou chybět medvěd s medvědářem, vlk, slepice, šašek, Krakonoš či mušketýři, možná se opět objeví i Pat a Mat či hejkal v obleku z pestrých proužků textilu. „Každoročně šijeme nové masky, letos přibude maková panenka, motýl Emanuel, víla Amálka či král. Kostýmy budou jako z obrázku: Amálka bude mít dlouhé šaty, blonďaté vlasy, na hlavě bude mít věnec z umělých kytiček. Ale v kostýmu bude velký tmavý chlap,“ řekla spolupořadatelka průvodu Hana Šerá.

Organizátoři čekají účast kolem pětatřiceti masek, v průvodu by měl jít například i kaktus, pravěký muž, kouzelník či Jožin z bažin.

Pávov je sice částí města, ale současně si stále udržuje venkovský charakter. Na jedné straně totiž přímo sousedí s lesy u Pávovského rybníka a na druhé straně jeho srůstu s městem brání trasa dálničního přivaděče.

V posledních letech jeho svébytnost místní lidé posilují tím, že se vrací ke starým zvykům, jako je obecní mikulášská nadílka. „Ale snažíme se zavést i tradice, které v Pávově nikdy nebyly, například stavění máje,“ řekl Mlejnek.

KUDY KAM

• Pávov je jihlavská příměstská obec na trase staré silnice z Jihlavy na Havlíčkův Brod.

• Tradici masopustu tu obnovili po patnáctiletém útlumu před pěti lety.

• Masopustní průvod tady bude v sobotu 25. února, vycházet bude v 10 hodin z Nového Pávova, tedy ze severní části osady, kterou tradičně dělí na dvě poloviny hráz Pávovského rybníka.

• Večer na něj bude navazovat masopustní taneční zábava ve Stříteži.

• Svoz na večerní zábavu je zajištěn, tam odjíždí ve 20.00 z autobusových zastávek MHD, zpět jede ve 02.00.

• Podrobnější informace jsou na stránkách pavov.webnode.cz.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video