Pekingská restaurace přiživuje teritoriální spory | E15.cz

Pekingská restaurace přiživuje teritoriální spory

Kontroverzní upozornění na dveřích čínské restaurace
Kontroverzní upozornění na dveřích čínské restaurace
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK, nes

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Značný poprask vyvolala pekingská restaurace, jejíž majitel se rozhodl aktivně zapojit do územních sporů Číny s Japonskem, Vietnamem a Filipínami. U vchodu vyvěsil nápis, který v čínštině a angličtině hlásí: „V této provozovně nejsou vítáni Japonci, Filipínci, Vietnamci a psi.“

Agentura AFP Píše, že fotografie kontroverzního nápisu začaly ihned kolovat po vietnamských internetových fórech a o případu informovaly také filipínské sdělovací prostředky. Vietnamský státní list Tuoi Tre napsal, že mnozí Vietnamci „mají pocit, že toto je další příklad extrémního čínského nacionalismu, který si zaslouží odsouzení“.

„To není vlastenectví, to je pitomý extremismus,“ napsal uživatel Sy Van v komentáři na internetových stránkách listu. „Majitel té restaurace má zjevně vymytý mozek vlastní vládou,“ dodal na Facebooku uživatel Chung Pham.

Vietnam a Filipíny se s Čínou dlouhodobě přou o ostrovy v Jihočínském moři. Další teritoriální spor staví Čínu proti Japonsku kvůli ostrůvkům ve Východočínském moři.

Připomínka koloniální éry

Formulace nápisu je zvláště pobuřující, protože upomíná na čínskou koloniální éru, kdy podniky vlastněné Brity zakazovaly vstup Číňanům. Nápis, který údajně hlásal: „Zákaz vstupu psů a Číňanů“, se stal součástí komunistické propagandy. Ta tvrdila, že visel před veřejným parkem v Šanghaji v době, kdy západní velmoci kontrolovaly části Číny. Mnozí historici ovšem tvrdí, že podobný nápis nikdy neexistoval.

Mezi pamětníky První republiky se také traduje historka, podle níž měl kdysi evropský obchodník s potravinami ve své výloze vedle čínského čaje nápisy v původním jazyce – coby součást reklamy. Za čas prý vešel do obchodu zákazník znalý čínštiny a kupce upozornil, že „slogan“ ve skutečnosti říká, že „čaj třikrát převařený, pro evropské psy dobrý.“

Autor: ČTK, nes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.