Pětina okresních měst zvedne příští rok daň z nemovitostí | E15.cz

Pětina okresních měst zvedne příští rok daň z nemovitostí

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zhruba každé páté okresní město zvýšilo pro příští rok daň z nemovitostí, a to většinou na dvojnásobek. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnil server Podnikatel.cz. Daň zvedala města naposledy před dvěma lety. Daň z nemovitostí se musí uhradit do konce května, ale lidé kvůli chystanému navýšení nemusí podávat nové přiznání k dani z nemovitostí.

K navýšení daně sáhne celkem 14 ze 71 okresních měst. Bude to například Kolín, Kutná Hora, Mladá Boleslav, Louny, Most, Rychnov nad Kněžnou, Chrudim, Havlíčkův Brod, Znojmo nebo Uherské Hradiště. Z dalších “neokresních” stoupne daň třeba v Rožnově pod Radhoštěm či v Bohumíně. “Okresní města se zvyšováním daně z nemovitostí snaží zacelit výpadek příjmů z ostatních daní. Ve většině případů si lidé na dani připlatí dvakrát tolik. V některých částech měst se ale daň zvýší až na čtyřnásobek, například v okrajových oblastech Liberce,” řekl zástupce šéfredaktora serveru Daniel Morávek.

Vedení měst hájí chystaný růst daně hlavně výpadky v příjmech a zvýšením výdajů do infrastruktury. Peníze, které od obyvatel tímto způsobem vyberou navíc, chtějí investovat do dalšího rozvoje měst. Například Frýdek-Místek zvýšil daně v okrajových částech katastrálního území Frýdek. „V minulých letech v těchto částech města došlo k pozitivním změnám z pohledu plynofikace, dostupnosti, bytové a individuální výstavby a podobně, které smazaly rozdíly mezi okrajovými částmi a vnitřním městem,“ sdělila serveru Hana Kalužová, tamní vedoucí odboru správy obecního majetku. Lidé ale nemusí podávat nové přiznání k dani z nemovitostí. Výši daně po změně sdělí správce daně poplatníkovi rozhodnutím, jímž je platební výměr nebo hromadný předpisný seznam. Kdy a kde bude seznam k nahlédnutí, oznámí správce daně vyhláškou, kterou zveřejní na své úřední desce i na její elektronické podobě, přístupné rovněž z internetových stránek České daňové správy.

Daň z nemovitostí se skládá z daně z pozemků a z daně ze staveb, jejichž sazby se odvíjejí od charakteru nemovitosti. Daň se poté ještě násobí koeficientem, který je stanoven dle velikosti obce, a případně místním koeficientem, který si obce mohou samy určit. A většinou právě pomocí zvednutí místního koeficientu nyní města zvýší daň z nemovitosti a některá si vypomohla i nárůstem základního koeficientu nebo koeficientu pro podnikatele.

Místní koeficient si mohou obce stanovit od roku 2009 v hodnotě dva, tři, čtyři nebo pět. Asi třetina obcí se chopila této příležitosti hned. Města volila převážně koeficient dva, ale některá i vyšší. O rok později se kvůli Janotovu balíčku a zvýšení sazeb daně z nemovitostí obce do zvyšování koeficientů zpravidla nepouštěly, některé naopak sáhly ke zrušení či snížení koeficientů. Malá část měst zvyšovala koeficient pro výpočet daně z nemovitostí ještě v letech 2010 a 2011.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video