Pixar zve diváka do hlavy malé holčičky | E15.cz

Pixar zve diváka do hlavy malé holčičky

V hlavě
V hlavě
• 
ZDROJ: falcon

Iva Přivřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zhruba od druhého dílu Aut před čtyřmi lety už označení animák od Pixaru neslibuje takovou záruku kvality jako za časů Příběhů hraček, Hledá se Nemo a VALL-I.

Novinka V hlavě, která přichází do kina nezvykle až po dvou letech od poslední premiéry studia, Univerzity pro příšerky, vypadá podle ohlasu zahraniční kritiky na festivalu v Cannes jako návrat do formy. Ale jen v kontextu americké studiové výroby, ne v porovnání s vynalézavostí třeba takové Ovečky Shaun nebo seriálu Byl jednou jeden život.

Podobně jako tento pořad i snímek V hlavě ukazuje, jak by to mohlo vypadat v lidském mozku, konkrétně v mysli předpubertální dívky, jejíž veselou povahu naruší stěhování ze zasněžené Minnesoty do špinavého San Franciska. Jen tu neběhají sprinteři, aby doručili vzkazy do svalů, a velké operační středisko obývá pouhých pět základních postaviček – Radost, Smutek, Vztek, Nechuť a Strach.

Vnitřní svět této pixarovky je oproti Byl jednou jeden život fantazijnější, naivnější a stereotypnější. Zároveň se v něm najde řada dobrých nápadů, zvlášť poté, co Radost se Smutkem nedopatřením opustí velín v kontrolní věži a ocitnou se v nesmyslně vzdáleném, obřím, poloprázdném prostoru skrývajícím různorodé věcičky. Zapomenutý imaginární přítel z dětství, uklízející četa vysávající nepoužívané vzpomínky, filmové studio na výrobu snů nebo sekvence v tunelu zapomnění, kde se postavičky rozkládají pomocí různých druhů animace, patří k nejduchaplnějším scénkám pixarovské historie. Radost, energická hlavní hrdinka filmu, je navíc ideálním vzorem pro mladé diváky a film přesně ví, jak dojmout každé dítě, i to skryté uvnitř dospělých. Pixar si také zaslouží pochvalu za odvahu pustit se do poměrně složitého problému fungování lidské osoby.

Jen je škoda, že během zjednodušování a přebásňování psychických a fyzických pochodů do naprosto profesionální animované podoby toho tvůrci v čele s Petem Docterem (Vzhůru do oblak, Příšerky s. r. o.) nevymysleli víc, aby se putování Radosti a Smutku nezdálo tak nekonečné. A že si vedle těch chytrých nápadů nedali pozor na nesrovnalosti vzbuzující pochyby, které se týkají i dojemného, ale trochu neobratného závěru.

V hlavě
(animovaný, USA, 102 minut)
Režie: Pete Docter, Ronaldo Del Carmen
Mluví (v českém znění): Ivana Korolová, Zuzana Slavíková, Michal Bumbálek, Jaromír Meduna
Hodnocení: 60 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video