Počet zabavených nemovitostí v aukcích výrazně roste | E15.cz

Počet zabavených nemovitostí v aukcích výrazně roste

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Exekutoři zaznamenali oproti minulým rokům téměř dvojnásobný počet dražených nemovitostí. Příčinou jsou mnohem častější exekuce nemovitého majetku, což je v praxi exekutorů až poslední způsob, jak od povinného vymoci dluh.

Statistiky proto ukazují na špatnou finanční situaci domácností i firem, které stále častěji nejsou schopny splnit své závazky a soud na ně uvalí výkon rozhodnutí. Naopak pro zájemce o koupi domu či pozemku se v dražbách otevírají široké možnosti, jak vytouženou nemovitost získat až o třetinu levněji. Například Exekutorský úřad Přerov soudního exekutora Tomáše Vrány jen za první tři měsíce letošního roku vydražil 145 nemovitostí. Za celý loňský rok přitom tento úřad vydražil celkem 452 nemovitostí, což bylo ve srovnání s rokem 2008 o celých 78 procent více.

V dubnových dražbách přerovského úřadu je rovněž z čeho vybírat. Celkem se bude v osmi dnech dražit 80 nemovitostí z celé republiky. Většinou se jedná o rodinné domy, byty, pozemky a garáže. Na seznamu ale nechybí ani les nebo bývalá zemědělská usedlost. „Ten, kdo teď plánuje pořízení nemovitosti, ať už k investici nebo pro vlastní potřebu, má nejlepší příležitost. Nejnižší podání v našich dražbách začíná na dvou třetinách odhadní ceny,“ upozorňuje Tomáš Vrána, soudní exekutor Exekutorského úřadu v Přerově. Pokud se ovšem nemovitost napoprvé vydražit nepodaří, vyvolávací cena se snižuje.

#####Banky míří na zájemce o dražby

Že je koupě draženého nemovitého majetku dobrá investice, si všimli už i v některých bankovních domech. Například Raiffeisenbank nabízí svým klientům několik specializovaných služeb, které jim umožní financování dražené nemovitosti. „V bance si kupec může vzít hypotéku, za niž ručí jinou nemovitostí. Nebo lze využít předhypoteční úvěr tak, že klient dostane peníze a zástavní právo ve prospěch banky se zřídí až po převodu vlastnictví vydražené nemovitosti,“ vysvětluje Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank. Může se však objevit i případ, kdy exekutor dražbu zruší, protože dlužník najednou dluhy zaplatí. Vyčerpané peníze například na dražební jistinu lze bance okamžitě vrátit.

#####Přehled dražeb je na internetu

Kromě transparentnosti a serióznosti některých exekutorských úřadů, které seznam dražeb zveřejňují na svých internetových stránkách, je možné se při vyhledávání aukcí spolehnout především na Centrální evidenci exekucí na internetu, kterou vede Exekutorská komora České republiky. Od loňského listopadu najdeme v exekučním řádu povinnost zveřejňovat v této evidenci dražební vyhlášky. Na webové adrese www.ceecr.cz si mohou zájemci podle čísla exekuce vyhledat danou dražbu a prohlédnout si dražební vyhlášku s konáním dražby, nejnižším podáním a případnou obhlídkou nemovitosti. Další možnost, jak pomocí vzdáleného přístupu zjistit podrobnosti o vyhlášených dražbách, nabízí Portál dražeb na adrese www.portaldrazeb.cz.

#####Výrazně roste i počet exekucí mobiliárních

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video