Počítače jsou jeho život. Buduje muzeum | E15.cz

Počítače jsou jeho život. Buduje muzeum

Bez počítače si třicetiletý Jan Kříž z Plzně svůj život nedokáže představit. Sedí u něho v kanceláři, protože pracuje jako programátor.

Po návratu domů k němu usedá zas. A ani mu nevadí, že je třeba vypnutý. Buduje totiž muzeum počítačů.

„Je to můj celoživotní sen, dát dohromady takové muzeum. Chtěl bych v něm mít od těch nejstarších počítačů až po ty nejmodernější. Nejcennější jsou samozřejmě ty nejstarší. Pyšný jsem hlavně na kus značky Atari z roku 1981. Tenhle počítač vypadá spíše jako takový větší psací stroj s obrazovkou a má ještě kazetovou mechaniku,“ vysvětluje Kříž.

Jeho byt na Košutce je plný buď celých počítačů nebo nejrůznějších komponentů k nim. „V tomhle bytě moje muzeum zůstat nemůže, protože bychom se tu ani nehnuli. Pomalu jej stěhuji do domu k rodičům,“ říká Kříž. Podle něho budou Arnoltice na Děčínsku, kam právě svoje nejcennější kousky převáží, asi jedinou obcí severočeského regionu, která se bude moci podobnou unikátní sbírkou pochlubit. „Plzeň má pivo a Arnoltice budou mít počítačové muzeum,“ dodává s úsměvem Kříž.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.