Pohádka o úspěchu navzdory rodině | e15.cz

Pohádka o úspěchu navzdory rodině

Joy
Joy
• 
Iva Přivřelová

Iva Přivřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jennifer Lawrencová vede překotnou tragikomedii o překonávání překážek, v níž David O. Russell míchá telenovelu s pohádkou.

Potřetí v řadě hraje ve filmu Davida O. Russella Jennifer Lawrencová, s Robertem De Nirem a Bradleym Cooperem. Tak jako v Terapii láskou stojí v centru snímku Joy dysfunkční, až poněkud šílená rodina. Podobně jako ve Špinavém triku je příběh retro a inspirovaný skutečným osudem.

Jeho poselstvím se stala výzva k poctivé vytrvalosti a zdravé sebedůvěře. Bez nich by totiž mladá rozvedená matka Joy Manganová nikdy neprosadila svůj nápad na nový, lepší, samoždímací mop.

Russell dlouhodobě tíhne k chaotickým osudům nenápadně nekonvenčních postav s příšernou rodinou. Joy v prostředí zahlceném řadou typů na zabití svítí jako světlý bod a Jennifer Lawrencová jí dává spoustu energie a citu. Získala za to nominaci na Zlatý glóbus (stejně jako celý film), na její nejlepší výkony je ovšem tato role příliš přímočará.

Přímočarý je i její klasický americký příběh o cestě jedince za komerčním úspěchem. Russell ho dle svého zvyku balí do neklasického, v tomto případě vypjatého a mírně surreálného obalu inspirovaného telenovelami, které neustále sleduje Joyina matka. Překonávání překážek probíhá v překotném a časem mírně unavujícím tempu. Když se slova na chvíli zastaví, ozve se soundtrack složený z ukázek hitů. To vše zanáší do filmu určitou nervozitu, celkem odpovídající stresu, který zažívá nezaměstnaná matka dvou malých dětí s dluhy, rozvedenými neschopnými rodiči a závistivou nevlastní sestrou.

Chaos rodinných hádek a slz po delší době přejde v chaos křiváckých obchodních praktik a světa teleshoppingu, v němž alespoň není čas na stoprocentní happy end ani na prince-záchranáře na bílém koni (Bradley Cooper tu je spíš nevyužitý). Do ironické ukřičené telenovely se pletou ještě i kousky upřímné pohádky a otřepané životní rady.

Russell je inteligentní filmař, ale jeho opakovaná nekonvenčnost se začíná obnošovat a Joy i přes všechny vzbuzující sympatie a zájem vypadá jako film sestavený narychlo ze všech nápadů, které dostal.

Joy
(tragikomedie, USA, 124 minut)
Režie: David O. Russell
Hrají: Jennifer Lawrencová, Robert De Niro, Édgar Ramírez
Hodnocení: 60 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video