Postup Vítkovic? Asi zatím jen přání

Vítkovičtí fotbalisté ztrácejí na postupové příčky už osmnáct bodů. Návrat do druhé ligy se jim vzdaluje.

V úvodních šesti kolech ve třetí lize svěřenci Lubomíra Vlka (na snímku) pětkrát vyhráli a ztratili body pouze s favoritem soutěže Opavou. Poté se Vítkovičtí ve sbírání bodů zadrhli a návrat do druhé ligy je už jen snem. „Po skvělém úvodu, který předčil naše očekávání, najednou špatně bráníme. Dostáváme laciné góly,“ popsal hlavní problém manažer a trenér Vlk.

Chybí zkušený hráč

Vítkovice před sezonou zcela obměnily svůj kádr a spoléhají pouze na své vlastní odchovance. „Postavili jsme vše na poctivé práci a disciplíně, jak v mistrovských zápasech, tak na trénincích. Přišli kluci, kteří hráli nižší soutěže a doplnili jsme tým o naše odchovance. Někteří se už do základní sestavy dostali. Ostatní musí pracovat, aby se o místo poprali. Asi nejrychleji se do základní sestavy prosadili Jirka Pešek s Honzou Kušnírem,“ pochválil Vlk. Vítkovice po sestupu do Moravskoslezské ligy opustilo hned čtrnáct fotbalistů. Do jiných klubů zamířili Vaclík, Čelůstka, Janda, Drábek, Rygel, Motyčka, Kučerňák, Mach, Racko, Ujčík, Juřátek, Sládek, Reinberk a Novák. Vlkovi tak v kádru nezůstal jediný zkušený fotbalista. „Tenhle problém mě zatím trápí nejvíce. Nemám hráče, který by byl vůdčí osobností jak na hřišti, tak v kabině. Další věcí je, že nám chybí konkurence na některých postech,“ přemýšlel Vlk.
V posledních dnech se rovněž mluvilo o špatné atmosféře v kabině. Někteří hráči si dokonce museli odpykat disciplinární tresty. „Po zápase v Zábřehu dostali stop na další zápas za to, že uráželi rozhodčí, Kušnír a Moravčík. Nejsem přesvědčený, že to bylo něco zas tak hrozného. Tím naše hráče nechci omlouvat. Výroky k rozhodčím si musí odpustit. I proto jsme zaujali jasné stanovisko a hráčům jsem udělil pokuty. Takhle se prostě nesmějí chovat. Začíná se od disciplíny, a jestli ji nebudeme dodržovat, pak se naše práce, kterou ve Vítkovicích děláme, rozplyne,“ pověděl Vlk.

Vítkovický manažer pamatuje nejúspěšnější období vítkovické kopané. V roce 1986 pomáhal k zisku jediného titulu v historii klubu. Nyní věří, že se jeho milovaný klub vrátí alespoň do druhé ligy.
„Musíme co nejrychleji vytvořit takový tým, který zvládne hrát v popředí tabulky a popere se o postup. V jakém horizontu to ale bude, se neodvažuji předpovědět. Nebudeme si nic nalhávat, za sportovními výkony stojí i peníze,“ řekl Vlk, který sestup do třetí ligy nese velmi těžce. „Je to to nejhorší, co jsem s fotbalem zažil,“ připustil Vlk. Kdysi hrdý klub už několik sezon bojuje s fanouškovským nezájmem. Na mistrovské zápasy chodí maximálně tři stovky fanoušků. „Trápí nás, že na zápasy nechodí mnoho diváků. Uvědomuju si, že v posledních letech jsme určitě našim fanouškům hodně dlužni. Neustálý boj o záchranu a měnění kádrů na diváckém zájmu rozhodně nepřidaly. Ale těm, kteří nás i v tak nelehkém období podporují a drží nám palce, patří obrovské díky,“ sdělil Vlk.