Potraviny jsou ve Varech drahé | E15.cz

Potraviny jsou ve Varech drahé

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ve Varech jsme nakoupili devět druhů potravin. Nákup nás stál skoro o šedesát korun víc než v Praze.

Ačkoliv jsou v Karlovarském kraji nejnižší průměrné mzdy v zemi, na zdejší ceny potravin to nemá žádný vliv. V lázeňském kraji u západních hranic jsou potraviny dlouhodobě jedny z nejdražších, u vybraných základních druhů dokonce vůbec nejdražší. Potvrzují to nově zveřejněná čísla Českého statistického úřadu.
I když lidé v Praze berou v průměru o deset tisíc korun víc, kilogram šunkového salámu či rostlinného másla pořídí o dvacet korun levněji. Po jedné až pěti korunách pak ušetří i na dalších položkách, což na jednom velkém nákupu představuje úsporu stokorun. Naproti tomu v Karlovarském kraji je levnější dlouhozrnná rýže - o dvě koruny.
Nízké platy nevadí „Ceny určuje trh. A v Karlovarském kraji se asi najde dost lidí, kteří jsou ochotni platit za dražší potraviny. Svou roli bude zřejmě hrát blízkost hranic s Německem a orientace na cizince v lázeňských městech. Mimochodem, právě jste mě zastihl na dovolené v Luhačovicích a tady jsou ceny jako za socialismu,“ reagoval na náš telefonický dotaz Libor Michalák, profesor ekonomické fakulty ZČU Plzeň.
Ceny potravin v Karlových Varech trumfují nejen Prahu, ale i levné diskonty v Německu. „S kolegyněmi jezdíme už léta na velké nákupy za hranice do Německa. Nakupujeme ryby, sýry, víno, sladkosti. Když se podělíme o benzín, vyplatí se to,“ vypočítává Jana Malecká z Karlových Varů.
A to je i případ sousedního Ústeckého kraje. Ačkoliv chléb tam pořídíte o korunu dráž, na jiných položkách výrazně ušetříte.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.