Pozor! Kozlové a Kobra na Žďár umí

Žďárští hokejisté zlomili černou sérii s Kolínem až v sedmém zápase. Výhra přišla v pravý čas.

„Kolíne, Kolíne, snad už tě zlomíme,“ volal titulek na webu žďárských hokejistů před středečním duelem s Kolínskými Kozly. Jak výstižné! Hráči Plamenů čekali na výhru nad středočeským týmem od 3. ledna 2007. Dvě sezony na sebe sice nenarazili, ale z posledních šesti zápasů nevytěžili ani bod a pokaždé dokázali skórovat jen jednou.

Až teď se dočkali, černou sérii konečně zlomili výhrou 6:2! Triumf byl o to příjemnější, že se SKLH Žďár po dlouhé době vrátil na příčku zaručující účast v play-off.

Mladíci z Kolína hrozně rychle bruslí

„Kdybych věděl, čím to bylo, tak tu sérii ukončíme dřív,“ glosoval generální manažer SKLH Žďár Miloslav Šimon, kterému se po posledních výhrách Plamenů očividně ulevilo. „Kolín s mladými kluky hraje rychlý, svižný hokej, jeho hráči jsou hrozně nalítaní, vynikající bruslaři. Několikrát jsme měli také smůlu, ale pak se možná projevil i přehnaný respekt,“ přemítá Šimon.

V době, kdy se Žďárští snaží vybřednout z krize a zajistit si play-off, sérii dokázali ukončit. Nastoupilo totiž několik hráčů, kterých se černá série vůbec netýkala. „Teď nám pomohlo oživení kádru, chytal Babkovič, hráli Beneš, Ježek nebo Křenek. A taky to, že jsme hráli na čtyři lajny a vydrželi s nimi bruslit,“ dodává manažer.

Kolín není jediným týmem, který ve velkém obíral Žďár o body. „Loni nám vůbec neseděla pražská Kobra. Říkal jsem si s trenérem Benákem, jak to bude jednoduchý soupeř. Pak jsme dostali desítku a jeli domů,“ poukazuje na loňskou sezonu a čtyři jasné porážky.

Naopak si Žďárští libují v zápasech se silnými soupeři, zahrát umí třeba na Benešov, po většinu sezony první tým tabulky. „Naši kluci si chodí zahrát hokej, když chce hrát i soupeř, hraje se jim dobře. Proto máme lepší výsledky proti silnějším. Jinak postavení v tabulce vůbec nerozhoduje,“ srovnává Šimon.

Loni Kolínští Kozlové odsoudili Žďár v posledním kole dlouhodobé soutěže k tomu, že do play-off šel až ze sedmého místa, takže narazil na favorizovaný Jindřichův Hradec, který nejrychlejším možným způsobem ve třech zápasech ukončil sezonu.

Vyhráli podruhé v řadě

V neděli se vydřenou výhrou nad Kutnou Horou (3:2) žďárští hokejisté vzepřeli jinému statistickému paradoxu. Teprve podruhé v sezoně dokázali vyhrát dvakrát po sobě. Na takovou minisérii čekali neuvěřitelně dlouho – od konce září.

„Byl to od hráčů neuvěřitelně obětavý výkon a bylo vidět, že šli za vítězstvím, prali se o to jako hladoví psi,“ okomentoval duel žďárský trenér Petr Kuchyňa. „Přestože jsme prohrávali 1:2, tak se z toho kluci dostali a vlastní vůlí po vítězství zápas zvrátili,“ ocenil.

Pokud dnes proti Jindřichovu Hradci (hraje se od 18.00) vyhrají potřetí v řadě, udělají velký krok k tomu, aby se play-off nehrálo bez nich.

KOMU SE RADĚJI VYHNOUT

Florbalisté Hippos Žďár se v první lize neradi potkávají s Bivojem Litvínov. „U nich jsme zatím nevyhráli ani jednou ze čtyř zápasů. Bude to i tím, že se dobře známe a oni ví, co hrajeme,“ hledá příčiny hrající kouč Filip Dvořák. V loňském play-off se stal Hippos pro severočeský klub s bájným silákem v názvu čtvrtfinálovou kořistí.

Basketbalistům se před čtyřmi lety ulevilo, když se ve druhé lize přesunuli ze skupiny C do B. „Neměli jsme kromě Krnova rádi Třebíč, kde je hnusná hala, nehrálo se tam dobře,“ vzpomíná kapitán BK Žďár Jiří Bubák. Týmu se nedařilo ani na tvrdé koše v Husovicích. I po přesunu už dobře ví, kdo jim nesedí. „Špatně se hraje v Jičíně, tam se nejezdí vyhrávat,“ říká Bubák. Za poslední dvě sezony BK Žďár v Rumcajsově kraji nevyhrál.

Divizní hráči FC Žďas rok co rok ztrácí ve Velkém Meziříčí. „Ani si nepamatuji, kdy jsme tam vyhráli. Za poslední roky jsme tam měli pár vyloučených a kopali proti nám několik penalt,“ líčí kouč Petr Nedvěd. Série se táhne od sezony 2005/2006, jen předloni Žďár získal aspoň bod za bezgólovou remízu.

Ovšem jsou i týmy, které strach ze soupeře vůbec řešit nemusí. Žďárští volejbalisté v krajském přeboru válcují jednoho soupeře za druhým, ve dvanácti zápasech ztratili jediný set! „My poslední dobou podobný problém nemáme,“ usmívá se zkušený blokař Michal Maša.