Praha 8 chce opravit Elsnicovo náměstí u Paláce Svět | E15.cz

Praha 8 chce opravit Elsnicovo náměstí u Paláce Svět

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Praha 8 plánuje rozsáhlou opravu Elsnicova náměstí, které přiléhá k památkově chráněnému Paláci Svět. Vznikne tam kavárna, nové lavičky a zpřístupněno bude koryto říčky Rokytky, které je nyní zakryto. Radnice chce s opravami, které budou stát kolem 25 milionů korun, začít na jaře 2013, trvat by měly asi půl roku. Podle radnice je smyslem oprav navrácení koryta Rokytky do její původní podoby.

„Překrytí větší části potoka vytvářelo nedefinovaný prostor, který není ani náměstím, nebo například parkem. Naše snaha je tedy toto umělé betonové překrytí odstranit a navrátit sem atmosféru s tekoucí vodou,“ uvedl místostarosta Prahy 8 Michal Šustr (TOP 09). Přestavba náměstí měla původně navazovat na rekonstrukci zchátralého Paláce Svět. Majitel paláce ale podle Šustra s opravou nepokračuje tak rychle, jak si radnice představovala. Proto uvažuje, že proti majiteli podnikne právní kroky. „Právníci to nyní zvažují,“ řekl.

Návrh na přestavbu náměstí pro radnici zpracoval ateliér zahradní a krajinářské architektury A05 a Šépka architekti. Architekti navrhli před Palácem Svět rošty, které budou umožňovat pohled na vodní tok Rokytky. Na náměstí pak bude několik vodních prvků. „Předpokládám, že toto řešení především ocení děti, které mohou za pomocí šroubovic vyhnat vodu do trubic umístěných přímo v prostoru náměstí,“ uvedl místostarosta.

Prostor nad Rokytkou bude z jedné strany vymezen schodištěm, z kterého bude možné pomocí periskopů nahlédnout na tok říčky. Uvažuje se také o tom, že by bylo možné sestoupit přímo k vodě. Na druhé straně náměstí bude most, v kterém vznikne kavárna. V té bude možné pořádat také komornější koncerty, divadelní představení nebo literární večery. Architekti návrh zpracovali ve třech variantách, které budou podle Šustra na přelomu listopadu a prosince zveřejněny. Obyvatelé pak budou moci rozhodnout, která varianta bude vybrána.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video