Praha nabídne pohled na novinky v architektuře | E15.cz

Praha nabídne pohled na novinky v architektuře

Ve dnech od 10. do 23. 10. 2011 se bude v Praze konat již pátý ročník mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week 2011. Stejně jako v předchozích letech budou mít návštěvníci příležitost se v rámci připravovaných akcí (výstav, přednášek, seminářů, konferencí nebo filmových projekcí) seznámit s architekturou, urbanismem a teorií i praxí architektury jak domácí, tak zahraniční.

Jedním z nejzajímavějších projektů je projekt s názvem Architektura a urbanismus Visegrádské čtyřky, který se organizátoři, Czech Architecture Week a Správa Pražského hradu, rozhodli realizovat také vzhledem k letošnímu předsednictví České republiky ve V4. Již umístění tohoto projektu do překrásných prostor renesančního Letohrádku královny Anny (Belveder) na Pražském hradě předznamenává, o jak výjimečný projekt se bude jednat. Projekt je rozdělen na čtyři výstavy: VISEGRAD 4 CAPITALS 2011, VISEGRAD 4 URBAN PLANNING 2011, VISEGRAD 4 ARCHITECTURE 2011 a VISEGRAD 4 YOUNG ARCHITECTURE 2011. Na nich se představí architektura metropolí zemí V4 (Praha, Bratislava, Varšava a Budapešť) a dalších 18 architektonicky zajímavých měst (například Brna, Hradce Králové, Kutné Hory, Moravské Ostravy a Přívozu, Plzně, Zlína, Gdyně, Wroclawi, Katovic, Szegédu, Pécsu, Trenčína, Žiliny, Košic a Prešova) urbanismus, architektura a vysoké školy vyučující architekturu. Výstava VISEGRAD 4 YOUNG ARCHITECTURE 2011 bude umístěna v Národní technické knihovně, kde bude mít velmi blízko právě ke studentům architektury, kterým je určena především. Jejím úkolem je poskytnout studentům možnost srovnání úrovně výuky architektury na vybraných vysokých školách v Polsku, Maďarsku, Čechách a na Slovensku.

V Národní technické knihovně bude umístěn rovněž letošní ročník výstavy Arch Works 2011, která každoročně sdružuje multimediální expozice českých a slovenských architektů. Také se zde představí výstava Petrohradská architektura. Do festivalu se opět zapojí jednotlivé kulturní instituty a centra, která pro festival připravují, kromě prezentace na výstavě Arch Cities, některé další akce - výstavy, přednášky, debaty, workshopy a semináře. Tradičně nejsilnější bude účast ze Slovenska a letos i z Polska. Partnerem festivalu je hlavní město Praha ve spolupráci s Útvarem rozvoje hlavního města Prahy. Ředitel festivalu, Ing. Petr Ivanov, prohlásil: „Praha, srdce Evropy, bude čtrnáct dní bít jen pro architekturu. Pátý ročník festivalu bude po všech stránkách ten nejatraktivnější a nejprestižnější z dosud pořádaných akcí, zúčastní se jej významné osobnosti architektury, politiky a kulturního života. Velice si vážíme podpory, jež se nám dostalo ze strany primátora a Magistrátu hlavního města Prahy a která potvrzuje, že festival Architecture Week je pro Prahu významným kulturním přínosem.“ Program festivalu Architecture Week bude po uzávěrce umístěn na stránkách festivalu www.architectureweek.cz.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!