Přechod na vegetariánství může zabránit až třetině předčasných úmrtí, naznačuje studie | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Přechod na vegetariánství může zabránit až třetině předčasných úmrtí, naznačuje studie

Přechod na vegetariánství může zabránit až třetině předčasných úmrtí, naznačuje studie
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Jiří Černý - VTM.cz

Vynechání masa v jídelníčku má možná pozitivnější dopady na zdraví lidí, než si mnoho z nich dokázalo představit. Přechod na vegetariánské stravování může zabránit až třetině předčasných úmrtí. Naznačují to aspoň výsledky nové studie, kterou provedli odborníci z Harvard Medical School.

Špatná životospráva si po celém světě každoročně vyžádá zhruba 30 milionů životů. V této souvislosti se hovoří o tzv. „preventabilních úmrtích“ – tedy takových, kterým teoreticky bylo možné zabránit.

„Právě jsme provedli nějaké výpočty zaměřené na otázku, jak moc by posun směrem ke zdravější, více rostlinné – ne nezbytně veganské – stravě mohl snížit míru úmrtnosti. A odhadujeme, že by mohl zabránit asi třetině úmrtí,“ uvedl jeden člen týmu, Walter Willett.

Gruzínský cukrovar propustil stovky zaměstnanců kvůli plánované těžbě kryptoměn

K získání tohoto výsledku vůbec nebylo zapotřebí zohlednit například kouření či fyzickou aktivitu. Důvodem je prý skutečnost, že vyvážený (!) vegetariánský jídelníček má na náš organismus velice pozitivní vliv: snižuje krevní tlak, riziko srdečního záchvatu, index tělesné hmotnosti atd.

Samozřejmě, ne každý se masa může či chce vzdát úplně. Obecně by se ale dalo říct, že čím méně ho budeme jíst, tím lépe.

Ceny bytů jsou tikající sociální bomba, varuje ekonomka Švihlíková. Politici prý selhali

Záleží i na konkrétním druhu – pokud se ukazuje, že konzumace červených mas zvyšuje pravděpodobnost onemocnění rakovinou, můžeme prostě upřednostňovat třeba kuřecí či králičí. V této souvislosti si zaslouží zmínku zejména tzv. semi-vegetariánství a pesco-vegetariánství.

„Myslím, že lidé si představují, že zdravá výživa má jen mírný efekt a vegetariánská strava vám může pomoct trochu zhubnout. Ale když jsou tyto diety správně postaveny, pak myslím, že jsou nesmírně silné,“ komentoval to prezident Physicians Committee for Responsible Medicine, Neal Barnard.

Článek vyšel na VTM.cz >>>

Prodavačům výrazně zvýší nástupní mzdy i Kaufland
Jen cheeseburger a hranolky už nestačí. Chutě miléniálů mění byznys rychlého občerstvení
Varování Svazu obchodu: zavedení povinné marže na potraviny zdraží jídlo

Autor: Jiří Černý - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!