Bitcoin jako byznysplán. Cukrovar v Gruzii spustí těžbu kryptoměny | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Gruzínský cukrovar propustil stovky zaměstnanců kvůli plánované těžbě kryptoměn

Gruzínský cukrovar propustil stovky zaměstnanců kvůli plánované těžbě kryptoměn
Těžba kryptoměn
• 
ZDROJ: profimedia
Jiří Frydlewicz

Jiří Frydlewicz

Cukrovar společnosti Agara Sugar Company ve stejnojmenném městě asi 90 kilometrů od Tbilisi fungoval od roku 1932, donedávna zaměstnával 481 pracovníků. Ti všichni přišli o svá místa kvůli plánům majitele společnosti těžit v továrně kryptoměny. 

V říjnu 2017 se cukrovar, který nyní vlastní asijský holding Azersun uzavřel a zanechal všech 481 tamních zaměstnanců bez práce. Bez továrny, která vyrábí cukr z dovážené cukrové třtiny, nemá město žádný jiný zdroj příjmů.

Po několika měsících bez práce uspořádali bývalí pracovníci továrny kampaň, aby zachránili cukrovar a mohli se vrátit na svá pracovní místa. Požádali o pomoc i gruzínskou vládu.

Současní majitelé mají však se starou továrnou jiné plány. Na místě se mají začít těžit kryptoměny a v objektu už je potřebné vybavení a personál pro těžbu digitálních měn. Důvody jsou zřejmé. Gruzie se totiž stala klíčovým hráčem na poli kryptoměn a podle místních médií se stala třetím největším "producentem" virtuálních měn na světě.

Výnos z dolování bitcoinu uvadá, těžař kryptoměn jde ale na zisk jinak

Firma původně tvrdila, že těžba by neměla zasáhnout do výroby cukru. Společnost však poté uvedla, že musela zavřít kvůli právním změnám v Evropské unii, s nimiž Gruzie uzavřela dohodu o volném obchodu od roku 2016. 

"Před říjnem loňského roku byly země Evropské unie omezené v tom, kolik cukru můžou vyvážet. Vzhledem k tomu, že tyto kvóty byly zrušeny, zvýšená nabídka cukru na světovém trhu vedla ke snížení cen," uvedla Agara v březnu. V letošním roce poklesly ceny na 350 dolarů za metrickou tunu, což je údajně mnohem nižší než výrobní náklady společnosti Agara.

Společnost uvedla, že je připravena investovat do surovin a opět otevřít továrnu, jakmile se cena stabilizuje.

Monero: kryptoměna, která se urputněji než jiné brání tlaku velkých těžařů i dohledu státu
Byznys těžařů kryptoměn zřejmě čeká další otřes

 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!