Před 30 lety přestaly jezdit po Václavském náměstí tramvaje

V pět hodin pět minut ráno, 13. prosince 1980 projela nahoru po Václavském náměstí poslední tramvaj. Ukončila tak existenci tratě staré devadesát šest let.

Přesně před třiceti lety opustila u Muzea poslední tramvaj Václavské náměstí. Posledním vozem však nebyla běžná tramvajová souprava, ale tramvaj se sněžným pluhem. Poslední „devětadvacítka“ s cestujícími odjela z náměstí jen pár minut před tím.

„Celé Václavské náměstí bylo v době, kdy zde probíhala tramvajové doprava, významným dopravním uzlem, ze kterého se člověk dostal téměř do všech tramvajových koutů města,“ vysvětluje mluvčí Dopavního podniku Ilona Vysoudilová.

První tramvaje svezly Pražany 20. května 1884 a byly taženy koňmi, ale v roce 1900 je definitivně vystřídaly tramvaje elektrické. Trať vedená po náměstí patřila vždy k těm nejrušnějším, proto byl od 21. ledna 1930 byl na křižovatce s Jindřišskou a Vodičkovou ulicí uveden do provozu i první pražský automatický semafor.

Od druhé poloviny šedesátých let se tramvajové dopravy na náměstí postupně dotkla celá řada staveb. V roce 1969 přestaly tramvaje jezdit ulicí Mezibranskou, protože u Muzea pokročila stavba stanice metra. Během stavby podchodu u Národního muzea se tramvajové koleje provizorně stěhovaly tu na jednu, tu na druhou stranu Svatého Václava.

V letech 1976–1978 se pro změnu budoval podchod na Můstku a zřizoval se také výstup z nové stanice Můstek i do starého podchodu uprostřed náměstí. Samotné zahájení provozu linky metra A v létě 1978 z Dejvic na Náměstí Míru ještě tramvajovou dopravu na náměstí příliš nepoznamenalo, zato její prosincové prodloužení o dva roky později do stanice Želivského přineslo tramvajím na Václavském náměstí definitivní zánik.

V červenci 1985 zmizely tramvaje i z ulice V Příkopech a od té doby projíždějí Václavským náměstím jen napříč z ulice Jindřišské do Vodičkovy. Tramvajové koleje na náměstí ležely po zrušení tramvajové dopravy ještě více než rok, odstraněny byly až na jaře 1982.

„Zrušení tramvajové dopravy na Václavském náměstí je dodnes mnohými odborníky považováno za chybu,“ dodává Vysoudilová. Od poloviny 90. let minulého století se opět uvažuje o tom, že se tramvaje na náměstí v budoucnosti vrátí.