Před 70 lety seskočili Gabčík s Kubišem, aby odstranili protektora Heydricha | E15.cz

Před 70 lety seskočili Gabčík s Kubišem, aby odstranili protektora Heydricha

Jan Kubiš a Jozef Gabčík
Jan Kubiš a Jozef Gabčík
• 

ČTK, hop

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Před 70 lety, v noci z 28. na 29. prosince 1941, byly na území Protektorátu vysazeny tři výsadky: Silver A, Silver B a Anthropoid. Mezi sedmi vysazenými parašutisty byli i autoři atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha rotmistři Jan Kubiš a Jozef Gabčík.

Jako jedna z nejúspěšnějších operací vyslaných od exilové vlády z Londýna je hodnocena operace Silver A. Skupina vysazená u Senice u Poděbrad ve složení Alfréd Bartoš, Josef Valčík a Jiří Potůček podle plánu navázala kontakt s odbojáři i rádiové spojení s Londýnem, Valčík se navíc podílel na atentátu na Heydricha.

Skupina Silver B měla předat místnímu odboji radiostanici, ta se ale při seskoku poškodila. Oba parašutisté Jan Zemek a Vladimír Škácha vysazení u Přelouče se prakticky celou válku skrývali, oba ale válku přežili jako jediní z celého výsadku.

Jako první v rámci operace Anthropoid seskočili ze čtyřmotorového Halifaxu poblíž Nehvizd u Čelákovic Gabčík s Kubišem. Cíl operace splnili 27. května 1942, když v Kobylisích zaútočili na Heydrichovo auto. Protektor byl při výbuchu zraněn střepinou a 4. června zemřel.

Za atentát, který je považován za největší počin evropského domácího odboje během druhé světové války, zaplatilo životem kromě Gabčíka a Kubiše a dalších parašutistů při stanném právu nejméně 3000 lidí.

Byl to největší čin evropského odboje

Jako největší čin evropského domácího odboje za druhé světové války je hodnocen atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v Protektorátu Čechy a Morava v květnu 1942. Osud „kata českého národa“ Heydricha, jenž ihned po svém nástupu v září 1941 rozpoutal teror proti českému národu a zahájil holokaust protektorátních Židů, se začal naplňovat již na podzim 1941. Exilová londýnská vláda začala tehdy spolu s Brity plánovat větší akci. Před 70 lety, v noci z 28. na 29. prosince 1941, byli na území Protektorátu vysazeny tři výsadky (Silver A, Silver B a Anthropoid), ve kterých byli i autoři atentátu na Heydricha. Sedmatřicetiletý Heydrich, který byl zastupujícím říšským protektorem celkem osm měsíců a osm dní, byl tehdy vládcem na Pražském hradě tři měsíce. Do atentátu zbývalo měsíců pět…

Heydrich, kterého sám Adolf Hitler považoval za nenahraditelného, přijel koncem září 1941 do tehdejšího Protektorátu, aby zlomil odboj a odpor českého lidu. Za pouhé čtyři měsíce výjimečného stavu, který Heydrich okamžitě vyhlásil, padlo 486 rozsudků smrti a v koncentračních táborech skončilo přes 2100 Čechů. Již v polovině října byly též zahájeny deportace protektorátních Židů do Lodže a Terezín byl určen jako vhodné místo pro jejich soustředění (první transport tam přijel v listopadu).

Noční seskok ve 2:24 u Nehvizd

Formování speciálních československých parašutistických skupin v Británii začalo již počátkem roku 1941. O provedení atentátu bylo rozhodnuto na poradě u velitele tehdejší čs. rozvědky Františka Moravce 3. října 1941, později se definitivním cílem stal Heydrich. Atentát měl být proveden symbolicky 28. října 1941, což ale nevyšlo.

Celá akce začala až o dva měsíce později. V neděli 28. prosince 1941 odstartoval ve 22:00 z letiště Tangmere v jihovýchodní Anglii čtyřmotorový letoun Halifax. Letadlo pilotoval kapitán Ron Hockey a na palubě bylo sedm československých parašutistů. Nad Německem se podařilo pilotům setřást německé stíhačky a 29. prosince ve 2:15 vlétli nad Protektorát.

Ve 2:24 seskočila dvojice příslušníků skupiny Anthropoid (rotmistři Jan Kubiš a Jozef Gabčík) poblíž Nehvizd u Čelákovic, přičemž plánované místo seskoku byly 100 km vzdálené Ejpovice u Plzně. Ve 2:37 následoval u vesnice Senice mezi Poděbrady a Městcem Králové výsadek desantu Silver A (ve složení nadporučík Alfréd Bartoš, rotmistr Josef Valčík a četař Jiří Potůček), kteří měli seskočit u 40 km vzdálené obce Vyžice u Chrudimi. Ve 2:56 opustila letoun nedaleko obce Kasaličky u Přelouče (měli být vysazeni u 50 km vzdáleného Ždírce nad Doubravou) dvojice parašutistů výsadku Silver B, rotný Jan Zemek a četař Vladimír Škácha. Herkules se vrátil na letiště v Tangmere v 8:19 ráno, po deseti hodinách a 19 minutách letu.

Úspěšná byla i operace Silver A

Operace Silver A měla zajišťovat rádiové spojení s Londýnem pomocí vysílačky s krycím názvem Libuše a vytvořit koordinační středisko všech vysazených parašutistů. Skupině se postupně podařilo navázat kontakt s odbojáři i navázat rádiové spojení s Londýnem z vysílačky v lomu Hluboká u Ležáků. Valčík navíc pomáhal s přípravami atentátu na Heydricha. Operace Silver A je hodnocena jako jedna z nejúspěšnějších operací vyslaných z Londýna. Skupina splnila veškeré úkoly, které jí byly uděleny. Její členové (nikdo nepřežil) prokázali velkou statečnost a morální kvality.

Operace Silver B měla předat místnímu odboji radiostanici s krycím názvem Božena, ta se ale při seskoku poškodila. Oba parašutisté se prakticky celou válku skrývali, oba ale válku přežili.

Operace Anthropoid měla za cíl uskutečnit atentát na Heydricha. Skupina navázala kontakty s místním odbojem, na pomoc jim exilová vláda v březnu a dubnu 1942 poslala dalších sedm paraskupin s 18 vojáky. Gabčík s Kubišem poté začali plánovat atentát, v tom jim pomohlo i to, že se Heydrich začátkem dubna přestěhoval do zámku v Panenských Břežanech, asi 15 km severně od Prahy. Domácí odboj měl ale z atentátu strach, v depeši do Londýna 12. května se napsal, že „atentát by asi v ničem neprospěl spojencům a pro náš národ by měl nedozírné následky“.

Gabčík a Kubiš ale pokračovali s pozorování a pak stanovili plán atentátu v ostré zatáčce pod Vychovatelnou v Kobylisích. Na Heydrichovo auto zaútočili 27. května společně s Valčíkem a Opálkou z desantu Out distance. Heydrich byl při výbuchu zraněn střepinou a 4. června zemřel.

Hitlerova pomsta

Okamžitě po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo a začaly masové popravy (jen do 3. června bylo přes 13.000 lidí zatčeno a na 700 popraveno). Akce přijel řídit šéf nacistické pořádkové policie generál Kurt Daluege, který byl jmenován novým zastupujícím říšským protektorem.

Sedm parašutistů zahynulo 18. června v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Nacistický teror vyvrcholil v červnu 1942 vyhlazením Lidic a Ležáků. Za druhého stanného práva, které skončilo 3. července 1942, zahynulo přes 3000 lidí. Následně odvolaly podpisy po Mnichovskou dohodou Francie a Británie, což přispělo k znovuobnovení poválečného Československa v předmnichovských hranicích.

Přehled parašutistických skupin první vlny výsadků:

Název Složení Úkol Datum výsadku Místo výsadku Výsledek
Benjamin Otmar Riedl kurýrní 16. duben 1941 Landeck, Rakousko Úkol nesplněn; omylem vysazen u Landecku, Riedl přežil
Percentage František Pavelka kurýrní 4. říjen 1941 Koudelov u Čáslavi Úkol splněn, později Pavelka popraven nacisty
Anthropoid Jozef Gabčík a Jan Kubiš Atentát na představitele okupační správy 29. prosinec 1941 Nehvizdy u Prahy Úkol splněn, zabit Heydrich, výsadkáři zahynuli v boji
Silver A Alfréd Bartoš, Josef Valčík, Jiří Potůček Zpravodajský, spojovací a organizační 29. prosinec 1941 Senice u Poděbrad Úkol splněn, výsadkáři zahynuli v boji
Silver B Jan Zemek, Vladimír Škácha Kurýrní a pojovací 29. prosinec 1941 Kasaličky u Přelouče Úkol nesplněn, výsadkáři válku přežili
Zinc Oldřich Pechal, Arnošt Mikš, Viliam Gerik zpravodajský 28. březen 1942 Gbely, Slovensko Úkol nesplněn, Pechal s Mikšem zahynuli, Gerik zradil
Bioscop Bohuslav Kouba, Josef Bublík, Jan Hrubý sabotážní 28. duben 1942 Požáry u Křivoklátu Úkol nesplněn, výsadkáři zahynuli v boji či sebevraždou
Bivouac František Pospíšil, Jindřich Čoupek, Libor Zapletal sabotážní 28. duben 1942 Požáry u Křivoklátu Úkol nesplněn, výsadkáři popraveni
Steel Oldřich Dvořák kurýrní spojovací 28. duben 1942 Požáry u Křivoklátu Úkol nesplněn, výsadkář zahynul v boji
Tin Ludvík Cupal, Jaroslav Švarc Atentát na Emanuela Moravce 22. duben 1942 Padrť u Rožmitálu Úkol nesplněn, výsadkáři zahynuli v boji
Intransitive Václav Kindl, Bohuslav Grabovský, Vojtěch Lukaštík sabotážní 29. duben 1942 Padrť u Rožmitálu Úkol nesplněn, výsadkáři zahynuli v boji, Kindl zradil
Autor: ČTK, hop

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery