Přelouč má novou moderní radnici s atriem | E15.cz

Přelouč má novou moderní radnici s atriem

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Městský úřad v Přelouči získal novou budovu radnice. Moderní pětipodlažní objekt podle návrhu architekta Milana Košaře má kvádrový tvar, jenž obklopuje středové atrium. Nejvyšší patro je zkosené a z velké části prosklené. Rekonstruovat předchozí historické objekty radnice by bylo příliš nákladné a výsledek by neodpovídal potřebám moderního úřadu.

Původní rozpočet stavby se vyšplhal z 83 na téměř 96 milionů korun. „Podle požadavků města byl projekt změněn. Přibyla část patra pro služebnu městské policie, mimo jiné bylo také upraveno prostranství před budovou,“ řekla starostka Irena Burešová (ODS). Náklady také o dva miliony zvýšil archeologický výzkum. Na výstavbu se městu nepodařilo získat dotaci, muselo proto najít peníze z vlastních zdrojů. „Od roku 2003 jsme si dávali stranou mimořádné příjmy z prodeje majetku a městských lesů,“ uvedla Burešová.

První známé sídlo přeloučské radnice bylo v bývalém renesančním Panském domě, který dal vystavět tehdejší majitel města Jan z Pernštejna na západní straně náměstí kolem roku 1538. Dům získala pravděpodobně v roce 1562 městská rada za částečnou úhradu dluhů po Jaroslavu z Pernštejna a zřídila z něj na tehdejší dobu velmi reprezentativní radnici. Od té doby se pětkrát stěhovala.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video