Přijdeme o 14 miliard na rychlý internet, varují operátoři premiéra | E15.cz

Přijdeme o 14 miliard na rychlý internet, varují operátoři premiéra

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Telekomunikační operátoři a Hospodářská komora v otevřeném dopisu opět upozornili předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD) na nebezpečí nevyčerpání evropských dotací ve výši 14 miliard korun na budování rychlých internetových sítí. Česko totiž stále nemá schválený jak klíčový zákon pro usnadnění výstavby sítí, tak strategický Národní plán rozvoje sítí nové generace.

Firmy v dopise vyzvaly Sobotku, aby inicioval setkání se zástupci ministerstev a odborné veřejnosti. Vyjádření premiéra k dopisu zatím není k dispozici. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) večer sdělil, že je připravený uspořádat setkání všech zainteresovaných stran. „Transpozice evropské směrnice se blíží k závěrům, na nichž jsme s většinou subjektů pohybujících se v ICT sektoru spolupracovali. Příslušný dokument do konce týdne odevzdáme vládě,“ uvedl dnes ministr. Obavám, že by se dotace nepodařilo vyčerpat, prý nerozumí.

Podle operátorů je zákon o usnadnění výstavby telekomunikačních sítí ve stavu, kdy jej nelze schválit bez porušení legislativních pravidel vlády a zároveň je v zásadním rozporu se smyslem a zněním směrnice EU, jejíž implementací má být. Zákon by měl podle nich usnadňovat a zlevňovat výstavbu sítí vysokorychlostního internetu, ve skutečnosti však prý kvůli nízké kvalitě předkládaných návrhů budování těchto sítí ve svém důsledku zpomaluje a zdražuje.

Další klíčový dokument, Národní plán rozvoje sítí nové generace, podle firem vykazuje i ve své, v pořadí již sedmé projednávané verzi, četné vady, kvůli kterým nemůže být schválen. Chybí například mapa pokrytí vysokorychlostními sítěmi.

z dopisu: Stále chceme věřit, že současný stav, který vnímáme jako velmi kritický, dokáže vyřešit konstruktivní komunikace všech zainteresovaných stran

„Stále chceme věřit, že současný stav, který vnímáme jako velmi kritický, dokáže vyřešit konstruktivní komunikace všech zainteresovaných stran: jednotlivých ministerstev, ústředních orgánů, odborné veřejnosti a zástupců sektoru. Pro tento dialog je nutné vytvořit dostatečný časový prostor a prodloužit termíny pro kvalitní dokončení dokumentů a legislativních návrhů,“ uvedli v dopise zástupci ICT Unie a Sdružení pro internetový rozvoj.

Sobotka: Mládek by měl urychlit přípravu nové generace sítí
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek má podle premiéra Bohuslava Sobotky (oba ČSSD) urychlit přípravu nové generace sítí a legislativy k vysokorychlostnímu internetu. Vyplynulo to ze schůzky premiéra s ministry k digitálnímu trhu.

Sobotka se sešel s Mládkem, ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD), místopředsedou vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL) a státním tajemníkem pro evropské záležitosti Tomášem Prouzou. Tématem schůzky byla digitalizace státní správy a plnění Akčního plánu pro rozvoj digitálního trhu, schváleného loni v srpnu.

„Předseda vlády v této souvislosti uložil ministrovi průmyslu a obchodu úkol co nejdříve realizovat kroky, které povedou k urychlenému spuštění plánu rozvoje sítí nové generace, a také předložit vládě neprodleně návrh zákona o opatřeních ke snížení nákladů na budování vysokorychlostních sítí elektronických komunikací, který je nutnou podmínkou úspěšné digitalizace ČR,“ sdělil mluvčí vlády Martin Ayrer.

Podle Mládka není v souvislosti s Národním plánem rozvoje sítí nové generace potřeba „vlamovat se do otevřených dveří“. „Uvítám věcný návrh, který bude společným stanoviskem České asociace telekomunikací, telekomunikačního klastru, asociace elektronických komunikací, Výboru Nezávislého ICT průmyslu, Sdružení pro internetový rozvoj, ICT unie i Hospodářské komory či Svazu průmyslu a dopravy ČR nevyjímaje,“ dodal ministr.

Ministerstvo průmyslu a obchodu minulý týden oznámilo, že plán rozvoje předloží vládě do konce ledna. Jeho plné dokončení však předpokládá do 30. června, protože jej potřebuje doplnit o data Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) o pokrytí internetovými sítěmi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video