Přípravy na primární úpis Alibaby finišují | E15.cz

Přípravy na primární úpis Alibaby finišují

Přípravy na primární úpis Alibaby finišují
Jack Ma
• 
ZDROJ: alibaba.com

Zdeněk Pečený

Čínský internetový gigant Alibaba po odmlce akceleruje přípravy na vstup na newyorskou burzu. Primární úpis akcií (IPO) může firmu ohodnotit až na 163 miliard dolarů. Služba Alibaba, která je kombinací Amazonu, eBaye a svérázného slevomatu, úpisem osminy akcií na burze získá až 21,1 miliardy dolarů. To by ji katapultovalo na první místo v žebříčku technologických IPO. Dosavadní lídr Facebook získal přede dvěma lety 16 miliard dolarů.

Alibaba dnes rozjíždí v New Yorku investorskou roadshow. V hlášení pro americké regulátory uvedla, že doufá v prodej akcií v rozpětí 60 až 66 dolarů za kus. Pozitivní reakce investorů a vysoký zájem může ale vést k uvolnění dodatečných akcií k prodeji. Při využití opce na dodatečný prodej by Alibaba mohla získat od investorů až 24,3 miliardy dolarů. Tím by IPO Alibaby vstoupilo do dějin jako úplně největší. Překonalo by i úpis Agricultural Bank of China, který v roce 2010 přinesl 22,1 miliardy dolarů.

Na úpis akcií na newyorské burze NYSE se těší především společnost Yahoo, která plánuje prodat necelou polovinu ze svého více než 22procentního podílu v Alibabě. Yahoo se jej začalo zbavovat již v roce 2012, kdy od ní Alibaba odkoupila 20 procent akcií. Nyní by Yahoo rádo prodalo 40 procent zbývajícího podílu, čímž by získalo prostředky na akvizice firem či zpětný odkup akcií.

Největší akcionář, japonská telekomunikační skupina SoftBank, která drží 34,4 procenta, si svůj podíl ponechá. Delegát SoftBank tak může v představenstvu Alibaby zůstat, zatímco zástupce Yahoo se po úpisu bude poroučet. Mezi další známé akcionáře patří singapurský suverénní fond Temasek a americký investiční fond Silver Lake, který se proslavil svou účastí na nedávném odkupu společnosti Dell a jejím následném stažení z burzy. Sám zakladatel John Ma vlastní 8,9 procenta svojí firmy.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!