Přístroj pacienta „svlékne“

Nová magnetická rezonance v kolínské nemocnici ušetří čas pacientům a lékařům.

Tělo pacienta bude jako jedna velká kniha, kterou přístroj najednou přečte. Vše se odehraje maximálně za hodinu. A funkce „pianissimo“ zajistí, že člověka nebude rušit nepříjemný hluk, který až dosud mohl některé lidi odradit od vyšetření.
Takové jsou podle vedení kolínské nemocnice přednosti nového přístroje nukleární magnetické rezonance, který slouží například k odhalení nádorů. Lékaři v Kolíně jej začnou používat od pondělí 8. listopadu.
„Data z těla pacienta získáme najednou. Oproti současné praxi je to velká výhoda. Ušetříme čas, pacient už nemusí absolvovat tolik vyšetření jako u staršího typu přístroje,“ tvrdí primář radiodiagnostického oddělení Stanislav Kašík. Novinka se podle odborníků projeví například u vyšetření cév. „Normálně ho lze udělat až po podání speciální kontrastní látky do žíly. Ta však může mít negativní účinky, třeba nevolnost či alergickou reakci. Tomu se vyhneme,“ říká primář.
Kvůli sporu o provozování magnetické rezonance budou v příštích týdnech v Kolíně pacientům k dispozici nejspíš dva přístroje. Až k takovému výsledku totiž může dojít pře mezi vedením zdravotního ústavu a soukromé firmy Mediscan. Ta až dosud vyšetření pro nemocnici prováděla.
Krajský úřad, který je zřizovatelem nemocnice, totiž firmě neprodloužil nájemní smlouvu, jež vypršela na konci října. Společnost, která provozuje diagnostické zařízení v Kolíně tři roky, si to nenechala líbit a obrátila se na soud. Ten vydal předběžné opatření. Informoval o tom deník Dnes.
„Respektujeme to, ale podáme námitku,“ řekl týdeníku Sedmička ředitel nemocnice Petr Chudomel. Podle něj spor souvisí především s tím, že magnetická rezonance je lukrativní záležitostí, protože za vyšetření se platí platí.
„Čas nám dá za pravdu, že se v Kolíně dvě rezonance neuživí,“ tvrdí ředitel s tím, že nový přístroj bude pro pacienty komfortnější, než ten od konkurence. „Zařízení nemocnice je však na stejné úrovni jako naše,“ řekl listu Sotirius Zavalianis, majitel firmy, která provozuje také nemocnice v Berouně a v Hořovicích.
Za novou magnetickou rezonanci v Kolíně zaplatil kraj 29 milionů korun. Zdravotní pojišťovna však neuzavřela s krajskou nemocnicí smlouvu, tu má až do roku 2015 jen Mediscan. Zhruba dvouměsíční zkušební provoz nového přístroje tak bude hradit nemocnice ze svého.