Přístroje na parádu? | E15.cz

Přístroje na parádu?

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ani upozornění Sedmičky, že ve zlínské nemocnici leží ladem přístroj za milion korun, nepomohlo. Dodnes je nevyužitý.

Kontinuální autotransfuzní systém, neboli pračka krve, je v Baťově krajské nemocnici už devět let. Dodnes ho lékaři ani jednou nevyužili. „Leží pořád na stejném místě, nikdo o něj nejeví zájem,“ potvrdil zaměstnanec nemocnice, který si nepřál být jmenován.

Ředitel nemocnice Petr Pšikal uvedl, že nevyužívané přístroje mohou být pozůstatkem minulých let, kdy lékaři lobbovali za jejich nákup a posléze dostali provize od výrobců. „Dělo se to v dobách, kdy medicína trpěla hladem po nových technologiích. Dnes už to není možné,“ řekl Pšikal.

Pračka krve je plně funkční a využitelný přístroj. „Ale jen pro specifické výkony, které se na našich sálech neprovádějí,“ vysvětlil ředitel. Podle něj však časem využívaný bude. „Stali jsme se jmenovaným centrem pro léčbu kardiovaskulárních chorob. U velkých cévních chirurgických operací může být přístroj využitý. Jeho provoz je však nákladný,“ sdělil Pšikal.

Když informaci o nevyužívaných přístrojích  koncem srpna získala krajská radní Hana Příleská, byla překvapená. Nechala si proto vypracovat zprávu představenstva nemocnice o využívání všech přístrojů. „Už jsem ji obdržela, ale je to jen seznam, v němž chybí informace o využívání přístrojů v posledních letech a návrhy, jak situaci řešit. Chtěla jsem znát, které z přístrojů se dají prodat, případně lépe využít. Požádala jsem proto o doplňující zprávu,“ uvedla Příleská.

„Přístrojů, které se nevyužívají, je v nemocnici několik. Jejich použití pro jiný provoz je problematické, protože jsou zastaralé. Už jsem vydal příkaz, aby se prověřil způsob, jak tyto přístroje vyjmout z evidence. Pak by se daly některé z nich odprodat,“ míní Pšikal.

Pořizování drahých a potom nevyužitých zařízení ředitel obhajuje. „Často vycházíme ze studií, které vyhodnotí nákup přístroje jako rentabilní. Pak se ale může ukázat, že čísla, z nichž jsme vycházeli, byla chybná a využití je problematické,“ vysvětlil Pšikal.

Co si myslíte o hospodaření nemocnice vy? Pište na redakcezlin@mf.cz.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.