Pro koho je vhodné tepelné čerpadlo? | e15.cz

Pro koho je vhodné tepelné čerpadlo?

ZDROJ: Bosch Termotechnika
Prezentace klienta •
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V době, kdy ceny energií stále stoupají, distribuční síť zemního plynu se již nerozšiřuje nebo čelíte nelibosti sousedů kvůli obtěžujícímu kouři z komína, jsou tepelná čerpadla optimální alternativou ke konvenčním způsobům vytápění a přípravě teplé vody.

Jak funguje tepelné čerpadlo?

Jak je možné, že tepelná čerpadla generují dostatek tepelné energie, když spotřebují pouze minimální podíl elektřiny? Trik je jednoduchý: odebírají energii z prostředí kolem nás (vzduch, země, voda) a přenášejí ji do obytného prostoru.

Autor: Bosch Termotechnika

Způsob fungování tepelného čerpadla vzduch / voda je často přirovnáván k obrácené chladničce. Chladnička čerpá teplo z vnitřního prostoru ven a díky tomu je uvnitř zima. V případě tepelného čerpadla je naopak teplo předáváno z okolního prostředí prostřednictvím výměníku (výparníku) pracovní látce (chladivu), která se odpařuje. Tyto páry chladiva obsahující získané teplo se poté pomocí kompresoru stlačí, kompresí dojde ke značnému nárůstu tlaku a teploty. Toto teplo o vyšší teplotní hladině se pak pomocí dalšího výměníku (kondenzátoru) přenese do otopné soustavy. Celý proces se v tomto uzavřeném cyklu stále opakuje.

Princip fungování tepelného čerpadla, www.bosch-vytapeni.czAutor: Bosch Termotechnika

Kdy tepelné čerpadlo pracuje efektivně?

Aby se čerpadlo opravdu vyplatilo a splnilo požadavky na ekologický a udržitelný zdroj energie, je potřeba zvážit následující body:

1. Topný výkon

Topný výkon je udávaný v kilowattech (kW). Pro výpočet je důležité: umístění, klima a zateplení domu. Obecně platí následující: Je třeba zabránit nadměrnému dimenzování tepelného čerpadla na extrémně nízké venkovní teploty, aby byla zajištěna dobrá účinnost a hospodárnost. V tomto období pomůže záložní zdroj tepla, zpravidla se jedná o integrovaný elektrický kotel ve vnitřní jednotce.

Tepelné čerpadlo Bosch Compress 7000i AW (vzduch / voda), stacionární vnitřní jednotka s integrovaným 190l zásobníkem teplé vody, slouží k vytápění, přípravě teplé vody i chlazení, www.bosch-vytapeni.czAutor: Bosch Termotechnika

2. Výstupní teplota otopné vody

Hodnota výstupní teploty je obzvláště důležitá pro zjištění, zda je tepelné čerpadlo vhodné pro váš dům. Ideální je 35° C.  K tomu je zapotřebí kvalitní zateplení, dostatečná otopná plocha radiátorů nebo podlahového vytápění. Pokud teplota na výstupu výrazně převyšuje 55°C, sezónní topný faktor a účinnost prudce klesají. V takovém případě byste měli zkonzultovat s odborníkem, zda se čerpadlo opravdu vyplatí.

3. Sezónní topný faktor (SCOP)

Sezónní topný faktor na rozdíl od běžného topného faktoru (COP) vyjadřuje lépe celoroční efektivitu provozu. SCOP vyjadřuje poměr celkově získané energie (tepla) vůči energii pomocné (elektrické). Platí tedy, že čím vyšší SCOP, tím efektivnější provoz TČ.

Tepelné čerpadlo Bosch Compress 7000i AW (vzduch / voda), vnitřní jednotka v závěsném provedení, slouží k vytápění, přípravě teplé vody i chlazení, www.bosch-vytapeni.czAutor: Bosch Termotechnika

„Pro zjištění, zda se tepelné čerpadlo ve vašem konkrétním případě vyplatí, doporučujeme kontaktovat odbornou firmu, která Vám vše spočítá, vysvětlí a vybrané čerpadlo předvede,“ radí expert společnosti Bosch Termotechnika Ing. Jiří Šubrt. Většina firem dnes nabízí zpracování nezávazné nabídky zdarma.

Advertisement

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video