Průmysl se vzpamatovává, prázdné sklady se zaplní | e15.cz

Průmysl se vzpamatovává, prázdné sklady se zaplní

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V první polovině loňského roku byl trh průmyslových a logistických nemovitostí vůbec nejhůře postiženým segmentem trhu komerčních realit.

Přesně rok poté je situace opačná – zatímco kancelářské prostory marně čekají na oživení poptávky, kdysi prázdné sklady se pravděpodobně zaplní již do konce roku. Z analýzy mezinárodní poradenské společnosti Colliers International vyplývá, že jen v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla nájemní aktivita 152 tisíc metrů čtverečních. To představuje v meziročním srovnání nárůst o téměř 77 procent.

Poptávka přitom přichází zejména ze sektorů automobilového průmyslu a spotřební elektroniky, což je situace, kterou Česká republika pamatuje z dob největšího ekonomického růstu. „Také se potvrzuje trend, který jsme zaznamenali již v druhé půlce loňského roku – poptávka přichází od firem, které sem přesouvají výrobu i logistické kapacity z jiných trhů, především ze západní Evropy,“ říká Karel Stránský, řídící partner Colliers International a šéf průmyslové divize.

#####Poptávka brzy vyvolá novou výstavbu

#####Poprvé se nepostavily žádné sklady

Krize se také podepsala na tom, že poprvé od roku 2002 nebyla v letošním prvním čtvrtletí dokončena žádná nová skladová hala. „Stále platí, že spekulativní výstavba byla zastavena. Celkem 69 tisíc metrů čtverečních nových hal se nyní staví v zásadě na míru pro předem sjednaného nájemce,“ uvedl vedoucí oddělení průmyslových a logistických nemovitostí King Sturge Milan Korbelář. Ze společných údajů firem King Sturge, DTZ a CB Richard Ellis vyplývá, že se za první tři měsíce letošního roku pronajalo 158 tisíc metrů čtverečních skladů. Ve srovnání s posledním čtvrtletím 2009 je to nárůst o 42 procent, meziročně dokonce o 84 procent. Poptávka po skladech se soustředila hlavně na Plzeňsko a Prahu s jejím okolím.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video