Pupek Ostravy je zapadlá díra

Střed třetího největšího města v republice je nevzhledná průmyslová ulice ve Vítkovicích.

Sedmička se vypravila do míst, kde leží geografický střed Ostravy. Ostravští geodeti spočítali, že středový bod leží přesně na souřadnicích N 49° 48' 50.689 délka, E 18° 14' 46.315 výška. Není to Masarykovo náměstí, Nová Karolina, ani žádný nablýskaný bulvár, nýbrž zastrčená vítkovická ulice jménem U Cementárny. „Na spočítání takového bodu použili geodeti speciální počítačový program,” vysvětluje mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Potěšení patrioti

„Tak to jste mne velmi potěšili. Vždycky jsem tvrdila, že právě Vítkovice jsou pupkem a zároveň středem Ostravy,“ říká překvapená vítkovická patriotka Lenka Kocierzová. Ve Vítkovicích je kronikářkou a zároveň průvodkyní. Pro zájemce pořádá výlety napříč čtvrtí, pro niž jsou typické domy z červených cihel a průmyslová zákoutí. „Nedávno jsem po ulici U Cementárny s jednou skupinou výletníků šla. Příště už je na to, že jsou v samém středu města, určitě upozorním,“ těší se Kocierzová.
Zas takové překvapení to pro ni ale není. „Zkoušela jsem si kolem mapy Ostravy udělat kružnici. Střed skutečně vychází ve Vítkovicích,“ popisuje. Pomocí map na internetu se taky pokoušela najít nejvyšší vítkovický bod. Našla jej ve známé pivnici u Schönthala, jen pár desítek metrů od geografického středu Ostravy. „Zdá se mi to logické. Hospody se stavěly u brodu, na náměstí nebo na vršku,“ přemýšlí Kocierzová.

I další z vítkovických patriotů, učitel Vladislav Koval, má z informace o nalezeném středu města radost. „Určitě je to pro Vítkovice dobře. Že je U Cementárny střed, to jsem vůbec netušil. Tře

ba by se místo dalo nějak turisticky využít,“ navrhuje Koval. A má i další nápad. Ve Vítkovicích býval zastupitelem a oddával svatby. „U Cementárny by se dal postavit nějaký altán, improvizovaná obřadní síň přesně uprostřed města,“ směje se Koval.

Náměstí i vodárna

Jenže místo samé zatím na turistické využití moc nevypadá. Novomanželé by mohli při obřadu chytit depresi. Ulice je klasickou průmyslovou periferií. Stojí tu pár činžáků mezi továrními halami. Kdysi tu skutečně bývala cementárna a vedlejší ulice se ne nadarmo jmenuje Štramberská. Právě ze Štramberka se sem dováželo potřebné vápno.
Zastrčená vítkovická ulice zatím nemá naději, že by převálcovala místa, která Ostravané považují za skutečný střed města. Vede centrální Masarykovo náměstí, ale v úvahu přicházejí i jiná místa. „Občas se jako o středu města mluví také o okolí křižovatky v Nové Vsi. To je místo, kde tři hlavní městské silnice spojují tři hlavní velké městské satelity. Porubu s jižní i severovýchodní částí města,“ uzavírá mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.