Pyrotechnik specialista v Budějovicích končí. Likvidace min bude jiná

Policejní prezidium ruší místo pyrotechnika specialisty. Tím byl v Českých Budějovicích devatenáct let Ladislav Zágiba. Nahradí ho několik nových policejních techniků. Budou z jihu vyjíždět i k plzeňským případům.

Nález nevybuchlé pumy z války u Plzně? Už od příštího roku za ním vyrazí policejní pyrotechnik z Českých Budějovic. Cestu k likvidaci totiž prodlouží změny v organizaci těchto specialistů. Začnou příští rok.
Podle policejního prezidia jsou za změnou úspory peněz. Materiál nazvaný Koncepce výkonu pyrotechnických činností má Sedmička k dispozici.
Na jihočeském policejním ředitelství se podle něho zruší místo pyrotechnika specialisty, který zasahoval u nebezpečných nálezů po celém kraji.
Místo osmi krajských pracovišť s šestadvaceti lidmi bude v zemi jen pět služeben, ale s devadesáti řadovými pyrotechniky. „Přeměnu ukončíme do poloviny příštího roku. Předpokládáme, že v průběhu tří až pěti let ušetříme desítky milionů korun,“ potvrdil Jan Melša z policejního prezidia.
Budějovičtí pyrotechnici tak budou muset obsloužit i Západočechy, kde jejich pracoviště zanikne. Podle zkušených policistů musí stát vložit desítky milionů do vybudování služeben s vybavením pro týmy nových lidí.
Pro představu: jeden ochranný oblek pro tuto práci stojí 1,7 milionu korun. Nováčci se zatím školí. Mimo jiné je čeká i víc výkazů a hlášení. „Pracujeme na dokončení systému jejich odborného vzdělávání,“ řekl Melša.

Už v dětství lovil munici z rybníku

Za dvacet let zlikvidoval Ladislav Zágiba stovky kusů munice. Teď zlikvidovali ministerští úředníci jeho. Ruší mu místo.
Pětapadesátiletý pyrotechnik Ladislav Zágiba má zálibu v černém humoru. V kanceláři na policejním ředitelství v Budějovicích má prázdný dělostřelecký granát připravený jako urnu na svůj popel. Při jeho práci totiž neví, jestli se mu nebude právě hodit. Zatím ví, že jeho místo končí.

Odnesete urnu domů?

Bohužel. Zastihla mě nová koncepce. Má ušetřit. Ale bude stát podle mě nejméně čtyřicet milionů.

V Budějovicích prý vznikne nové pracoviště.

Nikdo mi tam práci ani nenabídl. Končím.

Můžeme bilancovat?

Přiznávám, že pyrotechnika byla vždy můj koníček. V dětství jsem pobýval v Horní Plané, kde byl Hodňovský rybníček plný zbraní a munice. Někdy byly domácí tresty po výpravách tak tvrdé, že jsem se dva dny nemohl posadit. V roce 1974 jsem nastoupil ke Sboru národní bezpečnosti do Prahy a od roku 1980 jsem v Budějovicích. Původně jako grafolog, devatenáct let pyrotechnik. Rozebíral jsem lidskou duši, teď zase železo.

Jak vypadají Budějovice z pohledu pyrotechnika?

Leží pod nimi desítky leteckých pum z druhého náletu v roce 1945. Jsem specialista na válečnou munici. V tomhle oboru je nás dnes posledních šest v republice. Musím říci, že nejhůře se likviduje munice angloamerická. Někdy stačí u roznětky pootočit závit jedenapůlkrát a nejste. Pyrotechniku musíte studovat celý život. Mě učili praxi lidé, kteří už nejsou mezi námi. Po nás půjdou do první linie teoretici.

Vaši zemřelí učitelé doplatili na chybu?

Odešli přirozenou smrtí. Zatím se nikomu z okolí nic nestalo. Jestli je to naší opatrností a znalostmi, to nechám posoudit toho nahoře.