Hromadný úhyn slonů v Botswaně způsobila bakterie | E15.cz

Pytláci jsou nevinní. Hromadný úhyn slonů v rezervaci Okavango způsobily sinice

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Strážci botswanské rezervace Okavango v deltě stejnojmenné řeky od počátku roku postupně našli více než 330 záhadně uhynulých slonů afrických. Příčinu hromadného úhynu majestátních obrů se nakonec podařilo zjistit. Ekologickou katastrofu způsobily cyanobakterie (též známé jako sinice), které se přemnožily v jezírkách, z nichž sloni pili. Informaci podle agentury AP potvrdil hlavní veterinář státního oddělení pro volnou přírodu a národní parky Mmadi Reuben.

Reubenův vyšetřovací tým zpočátku pracoval s teorií, že za smrt více než tří set slonů mohou pytláci a že k zabíjení chobotnatců namísto obvyklých pušek používají antrax. Stopy jedu se však v tělech uhynulých zvířat, která měla nedotčené kly, nenašly.

Až komplexní analýza krevních vzorků odhalila příčinu, a to cyanobakterii. „Úhyn slonů skončil během června, což odpovídá nástupu sucha a s ním souvisejícím vyschnutí zamořených jezírek a napajedel,“ dodal Reuben.

První uhynulí jedinci byli v Okavangu nahlášeni 25. dubna a četnost nálezů rostla během května. Strážci našli 330 zdechlin, u všech krevní testy ve specializovaných laboratořích v Jižní Africe, Kanadě, Zimbabwe a ve Spojených státech potvrdily přítomnost toxinů cyanobakterií.

Botswanská vláda se teď během tamní zimy, kdy sloni získávají tekutiny především pojídáním kořenů a kůry baobabů, bude snažit přijít na způsob, jak zabránit zamoření Okavanga nebezpečnými bakteriemi.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video