Rabas: Žaloba byla zbytečná

Zoo v Chomutově neoprávněně užila a znetvořila ropáky. Za to teď dostala od soudu trest.

Chomutovský zoopark musí zaplatit sto padesát tisíc korun výtvarnici Barboře Šalamounové za to, že bez jejího vědomí vystavoval v letech 2000 až 2008 sochy tří ropáků. V pozměněné podobě je nechal vyrobit tehdejší ředitel Přemysl Rabas a umístil je v zoo.

Existuje nějaká paralela mezi ropáky v zooparku a tamním Hřbitovem vyhubených zvířat, což jsou také sochy? Obě expozice mají upozorňovat na drastické ničení přírody u nás i ve světě. Rozsáhlé poškozování životního prostředí znamená ohrožení lidí i ztrátu biotopů, a tedy vymírání živočišných a rostlinných druhů. Hřbitov vyhubených zvířat je více sentimentální záležitost. Výběh ropáků je spíše recese, ale poselství je stejné.

Kdo je autorem nápadu Hřbitova vyhubených zvířat a výběhu? Myšlenku vytvoření Hřbitova jsme dávali dohromady s tehdejšími kolegy ve vedení zooparku. Nejprve jsem chtěl jen využít starý pomník v areálu zoo. Vznikla tak pamětní deska vyhubeným druhům. Následně jsme připravili projekt hřbitova prostřednictvím sochařských sympozií. Sochy autoři věnovali Nadaci na ochranu fauny Evropy. Bezplatně je má zapůjčené zoopark. Později jsem podobné projekty viděl i v Holandsku nebo Británii. Když jsem na jedné africké výpravě provázel profesora Zdeňka Veselovského, svěřil se mi, že měl podobný nápad ještě v době, kdy působil v pražské zoo. Socialistickým cenzorům, hlídajícím čistotu kultury, přišel projekt morbidní. K výběhu pro ropáky nás inspiroval film režiséra Jana Svěráka. Kde jinde by se měli objevit než v zoo obklíčené elektrárnami a doly?

Skutečně jste tehdy, jako ředitel zoo, dostal svolení k  jejich vystavení od režiséra Jana Svěráka? Věděl jsem, že je nemůžeme jen tak instalovat, a tak jsem zajel za Janem Svěrákem. Nápad se mu líbil a souhlasil s ním.

Co vlastně měli tenkrát ropáci v zoo znázorňovat? To, že je třeba začít s jejich chovem pro případ, že by je v budoucnosti čisté životní prostředí mohlo ohrožovat. Připadalo mi to jako dobrý způsob, jak upozornit na naše současné problémy.

Jak na vás působí žaloba výtvarnice Šalamounové? Podle informací, které mám jen zprostředkované médii, to beru jako politováníhodné nedorozumění.