Rekordní jackpot americké loterie padl

Rekordní jackpot se vyšplhal na 640 milionů dolarů

Rekordní jackpot se vyšplhal na 640 milionů dolarů Zdroj: profimedia.cz

Rekordní jackpot 640 milionů dolarů (11,9 miliardy korun) americké loterie Mega Millions padl. Podle loterijní společnosti se o výhru podělí majitelé tří sázenek zakoupených ve státech Maryland, Kansas a Illinois.

Podle mluvčího loterie v Illinois Mikea Langa mohou vítězové počítat s 213 miliony dolarů (skoro čtyři miliardy korun) před zdaněním. Pravděpodobnost výhry byla prý jedna ke 176 milionům.

Částka vyvolala obrovský zájem sázejících. Před prodejnami ve všech 42 státech, kde loterie funguje, se tvořily ještě v pátek dlouhé fronty. Prodej sázkových tiketů se uzavřel až čtvrt hodiny před losováním v Atlantě v noci na dnešek v 05:00 SELČ. Asi 400 milionů sázenek bylo prodáno v posledních 48 hodinách před tahem.

Pravděpodobnost výhry byla podle odborníků jen zhruba jedna ku 176 milionům. Matematici také upozorňují, že člověk má padesátkrát větší šanci, že ho zasáhne blesk, než že rekordní jackpot získá. Američané přesto utratili za sázenky před tímto tahem 1,5 miliardy dolarů.

Výherce se může rozhodnout, zda si nechá vyplatit celý jackpot ve 26 ročních splátkách, nebo zda se spokojí s menší částkou zaplacenou okamžitě, což by v případě tohoto jackpotu bylo 462 milionů a po zdanění 347 milionů.

Jeden z rekordních losů se prodal v tomto obchodě ve městecku Red Bud ve státě IllinoisJeden z rekordních losů se prodal v tomto obchodě ve městecku Red Bud ve státě Illinois|profimedia.czJeden z rekordních losů se prodal v tomto obchodě ve městecku Red Bud ve státě Illinois

Dosud nejvyšší výhra nejen ve Spojených státech, ale i na celém světě padla v roce 2007. Bylo to rovněž v loterii Mega Millions. Dva lidé ze států New Jersey a Georgia si tehdy rozdělili 390 milionů dolarů (nyní asi 7,2 miliardy korun).

Podle marylandských úřadů byl v tomto státě vítězný tiket prodán v Milfordu v baltimorském okrese. Totožnost majitele této sázenky stále není známa. V Illinois byla vítězná sázenka prodána v městečku Red Bud u St. Louis. Vítěz prý nechal vybrat automatem náhodná čísla. Zatím se nic neví o sázence z Kansasu.

V Kalifornii se prodalo 29 sázenek, které trefily pět ze šesti vítězných čísel. I jejich majitelé ale prý mohou počítat s částkou k milionu dolarů.